Shadow

Kasyno w ręce PWSZ. Uczelnia zainwestuje w koszarach 32 miliony złotych

Nowa nazwa oraz konsolidacja całej uczelni w jednym miejscu. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa – a niebawem Państwowa Szkoła Wyższa – otrzyma od miasta nieruchomości na których modernizację ma już zarezerwowane duże środki. Przy ulicy Wrzesińskiej powstanie tym samym nowoczesny kampus akademicki. Plany są ambitne. Do 2025 roku uczelnia ma stać się też Akademią.
Od 1 sierpnia – już oficjalnie – uczelnia nosić będzie nazwę Państwowa Szkoła Wyższa im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie. Stało się tak po decyzji Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, na wniosek nowego rektora. Jak się okazuje, człon nazwy „Zawodowa” dziś trochę mylnie pozycjonuje profil uczelni, który jest bardziej szeroki i ewoluuje. To nie koniec zmian. Niebawem w jej ręce trafią także nieruchomości, które miejscy radni zdecydowali się przekazać w ramach darowizny. Dzięki temu, w jednym kompleksie uda się skonsolidować wszystkie potrzebne uczelni miejsca, jak rektorat czy hala gimnastyczna. Dziś studenci np. sprawy rekrutacyjne załatwiają w centrum Gniezna, zajęcia mają w jego południowej części, a na ćwiczenia sportowe chodzą do udostępnianych im hal w różnych miejscach. Teraz wszystko to znajdować się będzie przy budynkach dydaktycznych i laboratoriach, czyli w dawnych koszarach przy ul. Wrzesińskiej. Przekazany przez miasto dawny budynek kasyna będzie siedzibą rektoratu. Za nim znajdują się kolejne nieruchomości. To drogi wewnętrzne, nieużytki, ale także hala sportowa i obiekt użyteczności publicznej. Łącznie uczelni podarowanych zostało 7 działek. Po ich zagospodarowaniu wzrosną szanse na dalszy rozwój PSW. Wspomniał o tym rektor uczelni, prof. dr hab. n. med. Paweł Chęciński w trakcie niedawnej sesji Rady Miasta Gniezna, kiedy zapadała decyzja o przekazaniu obiektów. – Obejmując stanowisko rektora uczelni przyszedłem tutaj nie po to, by sobie „przesiedzieć” cztery lata kadencji i pobrać pensję. Chciałem zrobić coś dla tej uczelni. Moje plany są bardzo ambitne i chciałbym, by ta uczelnia na koniec mojej kadencji była uczelnią akademicką. Takie też dostałem zadanie od parlamentarzystów ziemi gnieźnieńskiej, aby do 2025 roku, czyli jubileuszu tysiąclecia koronacji królewskiej pierwszego polskiego króla, uczelnia nasza była akademią – zauważył w rozmowie z radnymi rektor.
Obecne pomieszczenia uczelni są dziś za małe na jej plany oraz zainteresowanie samych studentów. Już od nowego roku akademickiego w ofercie szkoły znajdować się będą kierunki „Prawo w biznesie” oraz „Transport i Logistyka”. Dodatkowo studia pielęgniarskie mają stać się pełnymi studiami magisterskimi, a kierunek ten uzupełni jeszcze położnictwo. – Mamy problemy lokalowe – przyznaje prof. Chęciński. – Stąd zwróciłem się do pana prezydenta o pomoc w skonsolidowaniu uczelni przy ul. Wrzesińskiej – dodaje. Dziś nieużywana i problematyczna hala sportowa to (podobnie jak budynek dawnego kasyna) miejski majątek, który chluby Gnieznu nie przynosi. Dach hali przecieka i musi być remontowany. O stanie kasyna nawet nie trzeba wspominać. Obiekt niszczeje od lat. PSW obiecuje obiekty wyremontować, a cały teren ogrodzić. Stworzy się wtedy kampus akademicki z prawdziwego zdarzenia. Dzisiejsza PWSZ to pojedyncze budynki podzielone drogami, po których jeżdżą samochody do różnych lokali handlowo-usługowych ulokowanych w koszarach. Rektor zapewnił radnych, że jeszcze w tym roku wyda on na inwestycje 10 milionów złotych, a w przyszłym roku ma zaplanowane kolejne 22 miliony. – Nie lubię marnotrawstwa. Na pewno będę dbał o te obiekty – zapewnił radnych profesor. Uchwała o przekazaniu darowizny została podjęta jednogłośnie. ALEKSANDER KARWOWSKI