Shadow

Kiedy kultura wróci na ulicę Roosevelta 42? Prace trwają, sprawa w prokuraturze

Podczas piątkowej (22 maja) konferencji prasowej omówiono stopień realizacji inwestycji, jaką jest rozbudowa Centrum Kultury „Scena To Dziwna” przy ulicy Roosvelta 42 w Gnieźnie. Inwestycja ta nie jest zagrożona i jak informuje Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego oraz dyrekcja Centrum Kultury „eSTeDe”, wszystkie roboty wykonywane są zgodnie z harmonogramem. Inwestor do tej pory nie otrzymał od wykonawcy żadnego sygnał, że końcowy termin realizacji prac może zostać przesunięty w czasie. Termin zakończenia rozbudowy „eSTeDe” wyznaczono na 30 października tego roku.
Obecny wykonawca, firma „Grinbud” przejęła plac budowy pod koniec marca tego roku, jednak po rozpoczęciu prac okazało się, że wiele robót wykonanych przez poprzedniego generalnego wykonawcę wraz podwykonawcami zostało przez ówczesnego inspektora nadzoru inwestorskiego odebranych jako prawidłowe. Niestety, część robót została wykonana z usterkami, niezgodnie ze sztuką wiedzy budowlanej oraz najczęściej wbrew projektom – budowlanym i wykonawczym. Nie można było tego stwierdzić wcześniej, przed przystąpieniem do robót naprawczych. Wszystko to powoduje ogromne straty po stronie inwestora, a ich szczegółowa wartość jest nadal szacowana ze względu na kolejne ujawniane błędów. – Termin budowy został przekroczony, w październiku 2018 roku, nowy Zarząd Powiatu powinien mieć ten obiekt oddany, z przeciętą wstęgą i to nie przez nas. Mam nadzieję, że 30 października tego roku budowa zostanie zakończona. Około 2 800 000 złotych, to kwota, która została wypłacona poprzedniemu generalnemu wykonawcy, to kwota niewidoczna na tej budowie. Te fragmenty są obecnie rozbierane, gdyż wykonano je niezgodnie za sztuką budowlaną.
Firma „Grinbud” złożyła ofertę na ponad 5 000 000 złotych. Roszczenia mają również podwykonawcy i trzeba dołożyć kolejne kwoty, bo nowe sytuacje wychodzą na budowie. Rozbudowa „eSTeDe” pochłonie więcej niż 7 000 000 złotych. Nie rozumiem, jak w taki sposób można było prowadzić inwestycję i mam nadzieję, że prokuratura prześledzi każdą dokumentację i każdy krok na tej inwestycji. Mam nadzieję, że kultura wróci do obiektu przy ulicy Roosevelta z początkiem 2021 roku – powiedziała Anna Jung, wicestarosta gnieźnieński.
Ewa Przybylska, dyrektor Centrum Kultury „Scena To Dziwna” natomiast dodała: – Obecnie nie mamy zastrzeżeń co do jakości i tempa wykonywanych robót. Prawie w całości wyremontowany jest dach, poprawiane są podciągi i stoimy przed koniecznością, by zlecić wykonanie całkiem nowej instalacji elektrycznej – to ogromny koszt. Każde doniesienie wykonawcy, że jest kolejny błąd na budowie muszę sprawdzić i zweryfikować. Jarosław Sierzchuła, właściciel firmy „Grinbud” wskazał, że obecnie prowadzone są prace związane z usuwaniem niezgodności z projektem poczynione we wcześniejszej realizacji. – To elementy znaczące ze względów konstrukcyjnych. Następnie przystąpimy do robót wykończeniowych wewnątrz i na zewnątrz budynku. Wiele kwestii jest jeszcze nierozstrzygniętych. Na chwilę obecną nie mamy znaczących opóźnień, chociaż nie wiemy, co przed nami – podsumował J. Sierzchuła. JAROSŁAW WALERCZAK