Shadow

Klasy 4-8 w szkołach podstawowych przeszły na naukę zdalną

Od soboty, 24 października cała Polska znajduje się w strefie czerwonej, a w związku z tym faktem zaczęły obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. Jak poinformował w piątek, 23 października na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, od poniedziałku klasy 4-8 w szkołach podstawowych przechodzą na nauczanie zdalne. W tym samym dniu zastępca prezydenta Gniezna Michał Powałowski na krótkim briefingu przed Urzędem Miasta poinformował, że miejskie placówki oświatowe są gotowe na naukę zdalną.
Zastępca prezydent M. Powałowski zauważył, że sytuacja jeżeli chodzi o szkoły podstawowe i przedszkola jest dynamiczna, bo z dnia na dzień dowiadujemy się o kolejnych sytuacjach związanych z zakażeniami. – Najlepiej to obserwują na pewno rodzice dzieci, które do różnych placówek oświatowych uczęszczają. Niemniej jednak szkoły pracują w składzie, jaki jest to możliwy. Wiemy już, że od poniedziałku, 26 października, bo jesteśmy po konferencji premiera klasy 4-8 przechodzą na tryb zdalnego nauczania, a klasy 1-3 i przedszkola pozostają w tradycyjnej formie kształcenia w naszych placówkach – przekazał M. Powałowski. Dalej mówił, że szkoły są przygotowane na naukę zdalną w klasach 4-8. – Jesteśmy przygotowani o tyle lepiej, że mamy to doświadczenie z poprzedniego okresu. Wtedy wszyscy odkrywaliśmy tę naukę zdalną od początku, na nowo, wszyscy się tego uczyli zarówno nauczyciele, rodzice jak i uczniowie. Pewnie uczniowie bardziej byli do tego przygotowani w związku z tym, że najlepiej z tych wszystkich trzech, grup, o których powiedziałem posługiwali się środkami elektronicznymi. Na pewno ten czas czterech miesięcy potrafił wypracować wśród nauczycieli takie formy pracy, które pozwalają do tych dzieci trafiać w jak najlepszy sposób.
Mamy od kilku lat oprogramowanie, które miasto stosuje w swoich szkołach, a więc Office 365, aplikację Teams, za pomocą której można tworzyć zarówno różnego typu grupy, z którymi się pracuje, ale także tworzyć formy testowe. Narzędzia są, nauczyciele przez ten okres czasu te narzędzia poznali, wymieniają się doświadczeniami i myślę, że to będzie lepiej zorganizowana forma tej nauki zdalnej niż była poprzednio, kiedy każdy musiał się tego nauczyć – wyjaśnił M. Powałowski. Ponadto przekazał jak wygląda sytuacja stwierdzenia w szkole zakażenia koronawirusem. – Jeżeli chodzi o sytuację, kiedy występuje jakieś zakażenie na terenie placówki, czy to dziecka, czy nauczyciela wówczas dyrektor kontaktuje się z Sanepidem po to, aby złożyć wniosek o przejście na naukę zdalną i wnioskuje w zależności od skali problemu, czy jest to nauka zdalna dla całej szkoły, czy tylko dla wybranych oddziałów. Po pozytywnej opinii Sanepidu wspólnie z organem prowadzącym, a więc z prezydentem miasta podejmuje decyzję o danym sposobie kształcenia, czy cała szkoła, czy część tylko oddziałów przechodzi na naukę zdalną. W przypadku klas 1-3 i przedszkoli będzie to tak się odbywać jak do tej pory i będzie działało od poniedziałku, jak takie sytuacje będą miały miejsce – zapewnił zastępca prezydenta M. Powałowski. W Gnieźnie jest 10 szkół podstawowych i 13 przedszkoli. (bk)