Nie bez powodu mówi się, że zdrowie jest największym skarbem, a zdrowy tryb życia jest jednocześnie kluczem do życia długiego i szczęśliwego. Okazuje się bowiem, że oprócz wykonywania regularnych badań i wizyt u lekarza, to właśnie zdrowy styl życia może stać się skuteczną metodą zapobiegania chorobom cywilizacyjnym – to główny wniosek, płynący ze spotkania, zorganizowanego w ubiegłym tygodniu w ramach Klubu Pacjenta, inicjatywy Fundacji „Z sercem do Pacjenta” iGrupy American Heart of Poland.
Spotkania w ramach Klubu Pacjenta odbywają się cyklicznie na terenie niemal całej Polski – wszędzie tam, gdzie działają placówki American Heart of Poland. W poniedziałek, 22 maja Klub Pacjenta po raz drugi zorganizowany został w Gnieźnie, w gościnnych murach Instytutu Kultury Europejskiej UAM. Tym razem wydarzenie poświęcone zostało przede wszystkim zdrowemu stylowi życia i profilaktyce zdrowotnej, które wespół mogą stać się skutecznym narzędziem w walce z chorobami cywilizacyjnymi. – Spotkania Klubu Pacjenta odbywają się w czasie realnym, teraz i tutaj. Spotykamy się ze specjalistami i z uczestnikami na miejscu i wydaje mi się, że właśnie takie spotkania „na żywo” są bardzo dobrym źródłem dotarcia z wiedzą i z informacjami na temat profilaktyki zdrowia do uczestników, do społeczności lokalnej – podkreślała Katarzyna Kucia – Garncarczyk, prezes Fundacji „Z sercem do Pacjenta”.
Wśród prelegentów, występujących podczas spotkania, znaleźli sięeksperci z różnych dziedzin medycyny oraz przedstawiciele instytucji działających na rzecz zdrowia. Jako pierwszy wystąpił lekarz chirurg Mateusz Hen, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie, który opowiedział o profilaktyce nowotworów przewodu pokarmowego. – Zdecydowanie profilaktyka jest najlepszym sposobem walki z chorobami przewlekłymi, zarówno z chorobami układu krążenia, jak i z chorobami nowotworowymi, w tym przewodu pokarmowego – mówił, dodając jednocześnie, że czynniki środowiskowe, takie jak m. in. brak aktywności czy niewłaściwe odżywianie, mogą (obok czynników genetycznych) w znaczący sposób wpływać na możliwość rozwoju choroby nowotworowej – mówił doktor Hen. – Każdy nowotwór ma inne proporcje, ale generalnie przyjmuje się, że 80% wpływu na rozwój nowotworu mają właśnie czynniki środowiskowe, czyli to co jemy i jak żyjemy, czy i jakie używki stosujemy. A na to mamy wpływ. Statystyka pokazuje rzecz przedziwną: cztery drinki w miesiącu o 20% zwiększają szanse na rozwój nowotworu jelita grubego. Również niewłaściwa dieta, w której przeważa tłuste jedzenie, jedzenie mięsa czerwonego, tłuszcze zwierzęce, w perspektywie może zwiększyć szanse na rozwój nowotworu jamy brzusznej i chorób przewlekłych, tj. cukrzyca, czy chorób układu krążenia – tłumaczył lek. Mateusz Hen.
Następnie z wykładem pt. „Czym jest stres, jak się objawia i jak sobie z nim radzić” wystąpiła Katarzyna Zygaj, psycholog ze Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie. Natomiast Izabela Kołodziejczak z wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia (delegatura w Koninie) opowiedziała o dwóch projektach przygotowanych przez fundusz: „Akademia NFZ” (akademia.nfz.gov.pl) i „Diety NFZ” (diety.nfz.gov.pl), w których zawarto wiele ciekawych wskazówek, dotyczących właśnie profilaktyki i zdrowego stylu życia. – Chcemy przedstawić fundusz z troszeczkę innej strony: jako instytucję, która zachęca pacjentów do profilaktyki, do spojrzenia na swoje życie pod nieco innym kątem, do tego żebyśmy się trochę poruszali, do zastosowania trochę innej diety, innego stylu żywienia. Być może przyczyni się to w pewnym stopniu do tego, że będziemy mniej chorować – mówiła Izabela Kołodziejczak. – Jeżeli chodzi o naszą aktywność, to powinniśmy zacząć się ruszać, bo tutaj niestety wiemy, że nie jest tak jak powinno być, czyli po prostu nie ruszamy się praktycznie w ogóle. W przypadku odżywiania: powinniśmy ograniczyć cukier i sól, mniej przekąszać między posiłkami i przede wszystkim patrzeć na to, co jemy: czytać etykiety i jeść jak najmniej żywności przetworzonej. Dzięki temu może nie będziemy od razu zdrowsi, ale zapracujemy sobie na to, że w przyszłości nie będziemy chorować na niektóre choroby przewlekłe – tłumaczyła. Części wykładowej wydarzenia towarzyszyła część praktyczna, związana z szeroko rozumianą profilaktyką. Obok przeprowadzenia indywidualnych rozmów ze specjalistami, uczestnicy spotkania mogli również skorzystać z bezpłatnych badań i pobrać broszury oraz ulotki, zawierające szczegółowe informacje o tym, w jaki sposób dbać o swoje zdrowie dzięki zdrowemu odżywianiu się, aktywności fizycznej i badaniom kontrolnym. Klub Pacjenta w Gnieźnie zorganizowany został przez Fundację „Z sercem do Pacjenta” iGrupę American Heart of Poland przy współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku i Szpitalem Pomnik Chrztu Polski. Wydarzenie patronatem honorowym objął Piotr Gruszczyński, starosta powiatu gnieźnieńskiego.
KINGA STRZELEC