Shadow

„Koalicja sił demokratycznych”

W poniedziałek, 6 maja w parku im. Tadeusza Kościuszki odbył się briefing prasowy, podczas którego minister Paulina Hennig-Kloska (Trzecia Droga: PSL – Polska 2050 Szymona Hołowni), poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica) i prezydent Tomasz Budasz (Platforma Obywatelska) oficjalnie potwierdzili informację, dotyczącą zawarcia koalicji w Radzie Powiatu Gnieźnieńskiego. Tego dnia podane zostały także nazwiska osób, rekomendowanych do Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego. Ponadto przedstawione zostały też główne założenia programowe, z którymi zamierza zmierzyć się władza złożona z trzech ugrupowań.
W tym przypadku nie ma niespodzianek, a jedynie potwierdzają się informacje, o których mówiło się już od jakiegoś czasu. Pomiędzy Platformą Obywatelską, Trzecią Drogą i Lewicą zawiązała się koalicja, która łącznie daje 17 na 25 mandatów w Radzie Powiatu Gnieźnieńskiego.Na stanowisko Starosty Powiatu Gnieźnieńskiego rekomendowany będzie Tomasz Budasz. – Zaprosiłem do współpracy wszystkie siły demokratyczne, czyli Trzecią Drogę reprezentowana przez panią minister Paulinę Hennig – Kloska oraz Lewicę, reprezentowaną przez pana posła Tadeusza Tomaszewskiego. Udało nam się skonsolidować, zrobić dobry projekt na kolejną kadencję starostwa powiatowego. Dzisiaj mogę z duma ogłosić, że dzięki współpracy z naszymi partnerami będziemy mieli projekt taki sam, jak w mieście, czyli koalicja sił demokratycznych. Będziemy wspólnie rządzili przez kolejną kadencję w starostwie. Mam nadzieje, że nie tylko kolejna, ale też następne. Dzięki temu ta współpraca, która już była wcześniej między miastem a powiatem, będzie kontynuowana – powiedział prezydent Tomasz Budasz. Jak poinformował, w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie powstanie pięcioosobowy zarząd, w którym trzy miejsca przypadną Platformie Obywatelskiej i po jednym dla Trzeciej Drogi oraz Lewicy.
Z Platformy Obywatelskiej, obok Tomasza Budasza rekomendowanego na stanowisko starosty, pojawia się także rekomendacja Łukasza Scheffsa, dotychczasowego dyrektora Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie, wcześniej również wiceburmistrza Witkowa – na stanowisko wicestarosty oraz Danuty Winiarskiej, dotychczasowego nieetatowego członka zarządu, która w nowym zarządzie miałaby utrzymać funkcję.Z ramienia Trzeciej Drogi do zarządu powiatu na stanowisko etatowego członka zarządu rekomendowana będzie Ewa Barłoga – Purol, przedsiębiorczyni. – Zawiązanie tej koalicji jest niezwykle ważne, bo to sprawi, że stabilnie będziemy mogli rozwiązywać problemy w mieście i w powiecie, we współpracy pana prezydenta i pana starosty. To oczywiście niezwykle ważne, żeby miasto było prowadzone i rozwijane dalej, w tym samym kierunku i z pewną satysfakcją, że dużo dobrego zostało już zrobione. Ale dużo wyzwań przed nami – mówiła minister Paulina Hennig – Kloska, wymieniając m.in. konieczność dalszego rozwiązywania problemów szpitala – zapewnienie stabilności finansowej i dalsze, sukcesywne podnoszenie jakości i dostępności usług medycznych, czy pochylenie się nad obszarem turystki w powiecie – przede wszystkim w kontekście zbliżających się obchodów 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego.
Lewica do zarządu powiatu rekomendować będzie Darię Benke, aktywistkę społeczną. Jak podkreślił poseł Tadeusz Tomaszewski, w nowej kadencji przed samorządowcami staje wiele wyzwań, m.in. w obszarach: oświaty, ochrony zdrowia, bezpieczeństwa i transportu. – Te wyzwania wiążą się z pozyskiwaniem środków finansowych, zarówno krajowych, ale również i europejskich, m.in. z Krajowego Planu Odbudowy. Mamy swoją ministrę, która z pierwszej ręki przekazuje informację, ale to nie zastąpi urzędników samorządowych, władz miasta i powiatu w przygotowywaniu dobrych projektów – mówił parlamentarzysta, dodając, że bardzo ważnym aspektem będzie współpraca samorządu powiatowego z samorządami gminnymi, m.in. w sprawach infrastruktury drogowej, czy Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Pierwsza sesja Rady Powiatu Gnieźnieńskiego VII odbędzie się we wtorek, 7 maja.
KINGA STRZELEC