Shadow

Kolej na ołtarz boczny

To kolejne wyzwanie dla księdza kanonika Andrzeja Ziółkowskiego, proboszcza niechanowskiej parafii. Po naprawie muru dookoła kościoła w Niechanowie, po wymianie ławek, kolejną dużą inwestycją będzie naprawa jednego z trzech zabytkowych ołtarzy. To ołtarz boczny z obrazem Matki Boskiej Śnieżnej (obraz datowany na XVI wiek).
Pozyskaliśmy 50 000 złotych z odwołania w programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na renowację ołtarza bocznego z obrazem Matki Boskiej Śnieżnej. Wkład własny parafii to 59 000 złotych. Konserwator z Torunia podjęła się tego wyzwania. Wybrane zostaną elementy ołtarza, gdyż całość tego projektu wynosi 159 000 złotych. Obecnie trzeba przygotować wszystkie wymagane dokumenty. Gdy powstanie program prac, zajmiemy się realizacją tego remontu. Prace obejmą prawie całość ołtarza bocznego. Trzeba zabezpieczyć ołtarz przed kornikami, gdyż przez wiele lat był przez nie niszczony. Drewno jest bardzo zniszczone. Do tego dochodzi malowanie i złocenie; obraz Matki Boskiej Śnieżnej będzie poddany renowacji i będzie on jaśniejszy niż w tej chwili. Sporo kosztują złocenia. Ołtarz był przez wieki modyfikowany, pewne elementy pochodzą z XIX wieku, ale najważniejszy fragment to wiek XVI.
Mamy dokumenty i program konserwatorski na dwa kolejne ołtarze – główny z obrazem świętego Jakuba Apostoła – patrona naszej parafii oraz boczny z obrazem Chrystusa Cierpiącego. Remont głównego ołtarza to prawie 400 000 złotych, a bocznego 148 000 złotych. To sumy pokaźne. Rozpoczęliśmy remont obiektu – tak zwanej starej weterynarii. Przykryliśmy budynek blachodachówką. Zrobiony jest dach. To piękny budynek z 1938 roku, z czerwoną cegłą wewnątrz i na zewnątrz (druga część niestety, przykryta cementem – przypis. aut). Wnętrze trzeba także zrobić. Pozyskamy wówczas salki na spotkania różnych wspólnot. Mamy całość projektu – powiedział w rozmowie telefonicznej ksiądz proboszcz. (jw)