Shadow

Koleje Wolności na gnieźnieńskim peronie. Ciekawa lekcja w wagonach historycznego pociągu

Przez 4 październikowe dni, parowóz ciągnący historyczne drewniane wagony odwiedzał perony wielkopolskich stacji i przystanków kolejowych, by zabierać w podróż dzieci, młodzież oraz mieszkańców miast, do poznania ciekawej historii sprzed 80 lat. Na pokładzie składu, który zawitał do większości miejscowości leżących na kolejowych szlakach w województwie, przebrani w historyczne umundurowanie rekonstruktorzy oraz muzealni edukatorzy opowiedzieli o udziale Wielkopolan w kampanii wrześniowej 1939 r.
Edukacyjny pociąg w stylu retro, do którego na wielkopolskich stacjach zapraszają żołnierze jak żywcem przeniesieni z kart podręczników do historii, to nie fatamorgana dla czekających na pociągi pasażerów. Od 1 do 4 października Wielkopolskę zjechał skład ciągnięty przez prawdziwy parowóz z Wolsztyna, na którego pokładzie podczas przejażdżki, dzieci i młodzież dowiedzieli się, jakim szlakiem poruszali się wielkopolscy żołnierze w wojnie obronnej 1939 r. Aby w ten sposób upamiętnić 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz kampanii wrześniowej, na pomysł wpadło Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, które zaprosiło do wydarzenia Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Koleje Wielkopolskie oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. To już drugie uruchomienie edukacyjnego pociągu retro, bowiem pierwszy raz taki skład wyjechał w 2018 roku upamiętniając powstanie wielkopolskie w setną rocznicę jego wybuchu.
Czwartego października pociąg zajechał z werwą na trzeci peron gnieźnieńskiego dworca, gdzie już czekały na niego dzieci i młodzież z gnieźnieńskich szkół. Ta, zaproszona przez żołnierzy – rekonstruktorów, z ciekawością zajrzała do drewnianych wagonów, w których czekały na nie rekwizyty przypominające walkę ich przodków w wojnie 1939 r. Potęgę samego wydarzenia podkreślał sam fakt tego, że skład ciągnął syczący i buchający parą i dymem parowóz z wolsztyńskiej parowozowni. – Wielkopolanie podjęli się wykonania tego niewykonalnego planu obrony ojczyzny – mówił tuż po wyjściu z pociągu na peron Mikołaj Klorek, edukator. – Opowiemy naszym podróżnym nie tylko o działaniu żołnierzy Armii Poznań, którzy walczyli nad Bzurą i przedzierali się do Warszawy, ale także opowiadamy tę bardzo trudną historię Wielkopolan, którzy tutaj zostali. W 1939 roku doznali oni represji ze strony Niemców, którzy wkraczając na tereny Wielkopolski doskonale wiedzieli i pamiętali co stało się na tych terenach w 1918 roku. Represje i masowe mordy miały być zabezpieczeniem, żeby Wielkopolanie drugi raz nie sięgnęli za broń i nie było powtórki powstania wielkopolskiego – opowiada edukator.
Jak podkreśla, samo słowo to za mało, by zaciekawić młodych ludzi, zatem prezentują im także elementy umundurowania z tamtego okresu, ze szczególnym uwzględnieniem wyjątkowego hełmu wz. 1931. – Był on najnowocześniejszym ówcześnie hełmem na świecie. Mamy elementy uzbrojenia i to wzbogaca naszą narrację oraz przemawia do tych młodych ludzi, że wojna 1939 roku miała wiele obliczy, a szczególne oblicze miała dla Wielkopolan – zauważa. (ak)