Shadow

Kolejne ćwiczenia za nami

Komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie wydał rozkaz, by 8 kwietnia tuż po godzinie 10 rozpoczęły się kolejne ćwiczenia. Postanowił, by w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie (gmina Gniezno) zorganizowano ćwiczenia połączone dla sił i środków Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Gniezna i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu gnieźnieńskiego.
Celem było sprawdzenie organizacji działań podczas pożaru wysypiska. W tym scenariuszu był też punkt dotyczący ratownictwa medycznego, czyli osoba, która zobaczyła ten pożar, spadła z rusztowania. Została ranna, trzeba było jej udzielić pomocy. Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Gnieźnie zadysponowało zastępy z JRG Gniezno, wezwani zostali też strażacy z Trzemeszna, Kruchowa, Strzyżewa Smykowego, Trzemżala i Wymysłowa. To 8 zastępów w sile 50 strażaków, którzy brali wówczas udział w ćwiczeniach na terenie tej firmy w Lulkowie. Najpierw sprawdzono procedury wewnętrzne zakładu – alarmowanie służb ratunkowych i przeprowadzenie ewakuacji.
Następnie gaszono hałdę śmieci znajdującą się na wysypisku i udzielano pomocy osobie poszkodowanej. Doskonaliliśmy razem z zastępami z OSP z terenu powiatu organizację zaopatrzenia wodnego i łączności. Całość podsumowaliśmy na zakończenie ćwiczeń, a na strażaków czekała ciepła grochówka zorganizowana przez kierownictwo zakładu – powiedział zastępca komendanta powiatowego PSP w Gnieźnie, starszy kapitan Łukasz Michalak i dodał: – Będziemy świętować wkrótce – w sobotę, 18 maja Powiatowy Dzień Strażaka, gdzie w programie znajdzie się przemarsz do katedry, następnie uroczysta msza święta w bazylice prymasowskiej i powrót do KP PSP na część oficjalną, na placu JRG. (jw)