Shadow

Komfortowo i bezpiecznie. Droga powiatowa po remoncie

Oficjalnym spotkaniem w Kowalewie (gmina Mieleszyn) zakończono inwestycję i oddano do użytkowania po remoncie odcinek drogi powiatowej 2181PPopowo Podleśne – Kowalewo. Została tu wykonana nakładka bitumiczna, chodniki, zatoki autobusowe, wykonano pobocza i zjazdy oraz oznakowanie poziome i pionowe. Koszt tego remontu wyniósł 3 500 000 złotych.
Pieniądze na tę modernizację pochodziły z Funduszu Dróg Samorządowych – ponad 2 500 000 złotych, a ponad 1 000 000 złotych pochodziło z powiatowej kasy. W uroczystości w Kowalewie udział wzięli: samorządowcy powiatu gnieźnieńskiego i gminy Mieleszyn, szefostwo Powiatowego Zarządu Dróg oraz wykonawca tej modernizacji. Dla Jerzego Szczepańskiego, dyrektora PZD była to ostatnia większa inwestycja, gdyż wkrótce ten zasłużony dla dróg powiatowych urzędnik odchodzi na emeryturę. – Udało się oddać kolejny odcinek drogi powiatowej, a pieniądze na tę inwestycję pochodzą w części z budżetu powiatu gnieźnieńskiego, a w części z Funduszu Dróg Samorządowych. Modernizacji nie udałoby się wykonać bez naszego wkładu. Z budżetu powiatu wyasygnowaliśmy ponad 1 100 000 złotych, a dofinansowanie z funduszu wyniosło ponad 2 500 000 złotych – wyjaśnił Mariusz Mądrowski z Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego i dodał: – Korzystając z okazji chcę podziękować w imieniu starosty gnieźnieńskiego i Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego, dyrektorowi PZD Jerzemu Szczepańskiemu za dotychczasową pracę, za to, co przez całe swoje życie zawodowe zrobił dla mieszkańców gmin i powiatu gnieźnieńskiego. To jest zwieńczenie wieloletniej, owocnej, wytrwałej i efektywnej pracy dyrektora Jerzego Szczepańskiego.
– Ta najnowsza inwestycja w gminie Mieleszyn da skomunikowanie gminy z drogą S5, strategiczną drogą w regionie. Ta komunikacja jest już zapewniona. Droga wcześniej pozostawiała wiele do życzenia pod względem technicznym. Ta poprawa, ten skok jakościowy jest ewidentny. Droga będzie bezpieczna, a trwałość pozwoli na dłuższe jej komfortowe użytkowanie. Będziemy występowali z prośbami o remont drogi na odcinku łączącym gminę Kłecko i gminę Mieleszyn z węzłem S5. Mówimy tu o drodze powiatowej 2150P, która przechodzi przez Świniary, Mieleszyn, Przesiekę, Popowo i Mielno. W połączeniu z tym odcinkiem to rozwiązanie zapewni skuteczną i szybką komunikację mieszkańców z drogą szybkiego ruchu – S5 – uważa wójt mieleszyńskiej gminy Artur Hańczak.
Dyrektor PZD Jerzy Szczepański dodał, że droga została przebudowana na odcinku 5,5 kilometra. – Ma obecnie szerokość 5,5 metra. Wcześniej szerokość wynosiła 4,5 metra. Położono warstwę wyrównawczą, następnie nakładkę bitumiczną, zrobiono dwie zatoki autobusowe, zaznaczono dodatkowe miejsca autobusowe, położono nowe chodniki na długości 805 metrów. Drogę budowała firma ze Żnina, a realizacja inwestycji trwała mniej niż 5 miesięcy. Ta inwestycja poprawi w znacznym stopniu bezpieczeństwo i komfort jazdy, a także komfort poruszania się pieszych po nowych chodnikach. To odczuwają już kierowcy i mieszkańcy mieleszyńskiej gminy – podsumował dyrektor PZD. JAROSŁAW WALERCZAK