Shadow

Komunikacyjna rewolucja w okolicy Powidza. To najdroższa inwestycja drogowa powiatu słupeckiego

Krajobraz drogowy gminy Powidz oraz powiatu słupeckiego przejdzie w najbliższych latach zupełną rewolucję. Dziś kierowcy korzystający z dróg w rejonie popularnych terenów rekreacyjno-wypoczynkowych, słusznie narzekają na jakość dróg. W 2023 roku to się zmieni. Za rekordową sumę pieniędzy powstaną dwie obwodnice oraz nowe drogi.
Można rzec, że z długotrwałym wzrostem zainteresowania Wielkopolan walorami rekreacyjnymi pięknych terenów Powidzkiego Parku Krajobrazowego i samego jeziora Powidzkiego – nie szły oczekiwane inwestycje infrastrukturalne. Fatalne drogi, które szczególnie w sezonie letnim, stale się korkują, psują skutecznie humor wielu kierowcom. W dodatku ciągle rozbudowywana baza lotnicza w Powidzu dokłada do tego obrazu dodatkowe pojazdy generujące ruch. Niebawem jednak ma się to zmienić. Właśnie trwają prace na mającym 12 kilometrów szlaku drogi powiatowej od Smolnik Powidzkich do Powidza. To strategiczna inwestycja powiatu słupeckiego i jedna z największych w historii tego samorządu. W jej ramach powstaną dwie obwodnice – Powidza i Przybrodzina. Inwestycja realizowana będzie w dwóch etapach: pierwszy z nich to rozbudowa drogi powiatowej na odcinku Smolniki Powidzkie – Hutka; etap drugi to budowa nowego odcinka drogi na odcinku Hutka – Powidz. Już w drugiej połowie sierpnia wykonawca inwestycji Budimex, wszedł na teren budowy w Smolnikach, jednak na razie są tu wykonywane prace geotechniczne, a w międzyczasie powstaje dokumentacja projektowa zadania. Trwają też prace związane z wykupami niezbędnych gruntów, co może potrwać do końca III kwartału przyszłego roku.
W tej chwili trwają prace na budowie nowego odcinka drogi powiatowej pomiędzy Powidzem a Niezgodą oraz przy rozbudowie drogi powiatowej na odcinku Niezgoda – Kochowo. Inwestycja jest specjalnie przygotowywana pod kątem potrzeb wojska, bowiem ma ona przede wszystkim na celu usprawnienie komunikacji drogowej w dostępie do bazy wojskowej w Powidzu. Warto wspomnieć, że wzdłuż trasy powstanie ścieżka pieszo-rowerowa, która przysłuży się zwiększeniu atrakcyjności turystycznej tego terenu. Sama inwestycja ma kosztować prawie 60 mln złotych. Termin realizacji to koniec listopada 2023 roku. ALEKSANDER KARWOWSKI