Shadow

Konferencja o ochronie pszczół

W czasie konferencji w auli III LO, 22 listopada, adresowanej do młodzieży przedstawiono działania w zakresie ochrony pszczół w ramach projektu „Chrońmy pszczoły”. Projekt Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Gnieźnie odbywa się pod patronatem Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, Urzędu Miejskiego, Urzędu Gminy Gniezno, przy współpracy prezesa Koła Pszczelarzy w Gnieźnie Waldemara Owczarzaka i Macieja Smaruja, reprezentującego pasiekę hodowlaną z Modliszewa – W&M Smaruj.
Doktor hab. Karol Giejdasz oraz M. Smaruj swoimi wykładami przybliżyli młodym słuchaczom między innymi kwestie znaczenia dla życia i gospodarki człowieka pszczół oraz poinformowali, jakie istnieją zagrożenia w pszczelarstwie. Przypomnijmy, projekt „Chrońmy pszczoły” ukierunkowany jest na kampanię wychowawczo-edukacyjną prowadzoną zarówno w szkołach i placówkach oświatowych, jak również wśród mieszkańców. Ma on zachęcić między innymi do budowania domków dla dzikich pszczół w przydomowych ogródkach, na osiedlach i terenach zielonych. Jak stwierdził M. Smaruj, coraz trudniej jest hodować pszczoły, jest wiele zagrożeń – od chorób pszczół, poprzez pasożyty, po intensywne stosowane w rolnictwie środki ochrony roślin. – Pszczół jest coraz mniej i coraz trudniej się je zimuje. Także miodu jest coraz miej w ulach. Jeśli już najmłodszych nauczymy ochrony pszczół, przekażemy wiedzę o nich, to będzie im lepiej na terenie naszego powiatu. Miód to witaminy i mikro oraz makroelementy, cukry proste, które szybko rozkładają się w naszym organizmie i powodują, że jest on zdrowszy i bardziej odporny – dodał M. Smaruj.
– Pszczoły, to nie tylko pszczoła miodna, ale to całe bogactwo rodziny tych owadów. Możemy je chronić w różnych środowiskach – naturalnym, rolniczym czy miejskim. Oprócz pszczoły miodnej, wszystkie pszczoły odgrywają bardzo ważną rolę w środowisku naturalnym, czyli są owadami, które zapylają, a dzięki nim otrzymujemy plony nasion bądź owoców. Jednak również przyczyniają się do rozmnażania wszystkich roślin, które potrzebują owadów do przeniesienia pyłku, by wydać wspomniane nasiona i owoce – powiedział dr hab. K. Giejdasz z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. – Podjęliśmy szereg działań z MOS, zostały już ustawione ekologiczne domki dla pszczół-murarek – pszczół zapylających. Takie domki znajdują się na terenie miasta – przed MOS, ZSP numer 1 przy ulicy Kostrzyńskiej, Urzędem Gminy Gniezno i Zakładem Zieleni Miejeskiej. Aż 80 procent roślin jest owadopylnych, w związku z tym rola murarek jest nie do przecenienia. Kolejnym etapem projektu będzie sadzenie roślin miododajnych, by powstały „stołówki miododajne”. W ten projekt włączyło się Nadleśnictwo Gniezno, przekazując sadzonki – poinformowała Magdalena Musiałowicz, dyrektor Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.
Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński podkreślił, że ta konferencja jest częścią projektu MOS, a te owady nie tylko dostarczają miód, a przede wszystkim zapylając rośliny, utrzymują życie na Ziemi. – Projekt „Chrońmy pszczoły” jest kontynuacją działalności ekologicznej naszego ośrodka, gdyż w ubiegłym roku weszliśmy w projekt szycia woreczków wielokrotnego użytku. Stwierdziliśmy następnie, że czas pomyśleć o pszczołach. Ochrona pszczół to głośny obecnie temat i chcieliśmy uświadomić mieszkańcom, że dbałość o nie jest istotna do podtrzymania egzystencji na Ziemi – podsumowała Lidia Boguszyńska, dyrektor MOS.
JAROSŁAW WALERCZAK