Shadow

Kościół rektorski Świętego Jana Chrzciciela powalczy o tytuł „Zabytku Zadbanego 2022”

Cztery wielkopolskie zabytki spotkały się z uznaniem naukowego jury oceniającego najlepiej utrzymane i zadbane polskie zabytki. Wśród nich znalazł się powszechnie znany jako kościół św. Jana w Gnieźnie, zabytek datowany na połowę XIV wieku.
Coroczny konkurs Zabytek Zadbany organizowany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową prowadzi natomiast Narodowy Instytut Dziedzictwa. Celem konkursu jest promocja postaw właściwej opieki nad zabytkami oraz propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Do tegorocznej edycji wydarzenia zgłoszono 100 zabytków, by po ocenie formalnej zakwalifikować 88 obiektów z 16 województw. Do finału konkursu natomiast nominowano 20 obiektów podzielonych na 5 kategorii. W kategorii „utrwalenia wartości zabytkowej obiektu” znalazł się kościół rektorski Świętego Jana Chrzciciela w Gnieźnie, którego właścicielem jest Rektorat Kościoła Świętego Jana Chrzciciela. W swojej kategorii zmierzy się z Ratuszem w Brzegu, woj. opolskie; Budynkiem ptaszarni, altany nad stawem, murem ogrodzeniowym – zespołu obiektów ogrodu zoologicznego we Wrocławiu oraz z Mauzoleum rodu Guttlerów w Złotym Stoku, woj. dolnośląskie.
Oprócz zabytku z Gniezna, w finale konkursu znalazły się inne obiekty z Wielkopolski: synagoga w Sompolnie, pow. koniński; dom podcieniowy w Pyzdrach, pow. wrzesiński oraz kościół parafialny Oczyszczenia NMP w Starymgrodzie, pow. krotoszyński. Laureatów Zabytku Zadbanego 2022 poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w listopadzie. (ak)