Shadow

Królewski Salon Sztuki na ludowo, podróż busem na Alaskę i do Kanady oraz moc atrakcji w Starym Ratuszu, czyli MOK budzi miasto na wiosnę

Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie odsłania swoje kulturalne karty na marzec. W wiosnę MOK wejdzie występami lokalnych zespołów ludowych, zaprosi mieszkańców do poznania pary, którabusem wyjechała na skraj Ameryki Północnej oraz jeszcze szerzej otworzy drzwi odnowionego Starego Ratusza.
W nowych wnętrzach gnieźnieńskiego Starego Ratusza omówiono plany Miejskiego Ośrodka Kultury na ten miesiąc. Zmiana miejsca konferencji dla mediów nie jest przypadkowa, bowiem w związku ze zbliżającym się remontem siedziby ośrodka, większość zajęć będzie przenoszona właśnie do zabytkowego gmachu Starego Ratusza przy deptaku. W dodatku, od niedawna obiekt jest także filią MOK, dlatego traktowany jest on jako istotna część ośrodka. Właśnie w tych okolicznościach opowiedziano mieszkańcom miasta za pomocą dziennikarzy, co ciekawego będzie mieć miejsce w MOK i Starym Ratuszu. Miesiąc atrakcji zacznie się 10 marca Królewskim Salonem Sztuki, który w tym wczesnowiosennym czasie przyjmie formę biesiady ludowej. – Postanowiliśmy połączyć siły z drugim ośrodkiem kultury, bowiem jego siedziba jest w remoncie – mówi Dariusz Pilak, dyrektor MOK. Dwa samorządowe ośrodki kultury łączy jedna osoba – Irena Kolanowska, która koordynuje w nich działalność i rozwój zespołów artystycznych – „Obertas” (w MOK) i „Gniezno” („eSTeDe”). – Chcemy pokazać aktywność gnieźnian w tych grupach. Nie są to sekcje ani łatwe, ani tanie, bo chociażby same stroje zachowujące oryginalność tych tańców do tanich nie należą – zauważa D. Pilak. – Idea tego koncertu, to chęć pokazania dotychczasowych efektów artystycznych obu zespołów lokalnej społeczności. To także chęć zaprezentowania kawałka dziedzictwa narodowego, historii oraz propagowania kultury ludowej w pierwszej stolicy Polski – informuje Irena Kolanowska. Choć oba zespoły nie mają długiej historii istnienia, bo funkcjonują dopiero trzy („Obertas”) i dwa („Gniezno”) lata, to jednak już mają za sobą wiele występów w Polsce i na międzynarodowych spotkaniach folklorystycznych. Występ obu zespołów to także ma być zachęta do zasilenia ich szeregów. – Chcemy walczyć ze stereotypem, że ludzie po 60. roku życia niechętnie są angażowani do zespołów folklorystycznych. „Obertas” jest przykładem, że tacy ludzie potrafią wspaniale tańczyć i śpiewać, a my instruktorzy staramy się zachować to, o czym pisał kiedyś Oskar Kolberg, czyli zachować to dziedzictwo narodowe, które zostało przez niego usystematyzowane. Jestem ze stworzenia tych zespołów bardzo dumna – nie kryje radości Irena Kolanowska. Występ będzie miał miejsce 10 marca o godzinie 16 w sali widowiskowej MOK. Bezpłatne zaproszenia można odbierać w sekretariacie MOK.
Natomiast 26 marca MOK zaprasza na spotkanie niecodziennej pary, która w 9 lat odwiedziła już 50 państw na 5 kontynentach, pokonując busem 200 tysięcy kilometrów. Mowa tu o Oli i Karolu Lewandowskich, podróżujących w możliwie najtańszy sposób. – To kontynuacja spotkań, które rozpoczęliśmy w zeszłym roku – mówi Wiktor Koliński z Urzędu Miejskiego. – Temat podróży staje się coraz bardziej popularny – zauważa. Sympatyczna para swoje podróże relacjonuje w niezwykle atrakcyjny sposób w internecie, co było już wielokrotnie nagradzane. – To spotkanie, to coś naprawdę fajnego dla ludzi, którzy lubią słuchać – gdzie warto podróżować w mądry i bezpieczny sposób – dopowiada W. Koliński. Organizatorzy pomni frekwencji jaką cieszyły się wcześniejsze spotkania ze wspinaczami wysokogórskimi, tym razem imprezę przenoszą do nowej hali im. Mieczysława Łopatki przy ul. Sportowej. Bilety w cenie 10 złotych można nabywać w MOK, a samo wydarzenie będzie mieć miejsce 26 marca o godzinie 19.
Marzec w MOK to także ciekawe spotkania w Starym Ratuszu. – Zaczynamy rozkręcać Stary Ratusz, bo Dom Powstańca Wielkopolskiego już działa w najlepsze i cieszy się dużą popularnością – mówi Marta Pacak, wicedyrektor MOK, która dodaje, że marzec w gmachu będzie płynął pod znakiem sztuki. W ofercie Starego Ratusza znalazł się cykl warsztatów dla dzieci w wieku 4-10 lat, które odbywać się będą we wszystkie poniedziałki marca o godzinie 17. Ósmego marca odbędzie się spotkanie z rzeźbiarzem Tomaszem Jędrzejewskim, połączone z warsztatami dla osób od 12 roku życia; 14 marca w Sali Koncertowej odbędzie się gnieźnieńska premiera książki fotograficznej Marka Lapisa„Biało-Czerwona”, a 16 marca odbędą się warsztaty renowacji mebli. Dzień później w Domu Powstańca Wielkopolskiego będą miały miejsce warsztaty linorytu; 21 marca spotkanie z piosenką, a od 22 do 24 marca odbędzie się „Mistrzowska Szkoła Elżbiety Binkowskiej”, czyli warsztaty malarskie ze znaną gnieźnieńską artystką. Szczegóły wszystkich wydarzeń można znaleźć w internecie i na plakatach. ALEKSANDER KARWOWSKI