Shadow

Książka gnieźnianina jedną z najchętniej kupowanych w Polsce w kategorii historia

Świetnie przyjęta w Gnieźnie książka Dawida Junga zdobywa przychylność czytelników także w całym kraju. Jeden z największych serwisów w Polsce w kategorii porównywarek cen plasuje autora i jego wydawnictwo pt. „Polska, ulubiona masochistka Europy” na 12. pozycji najchętniej kupowanych książek.
Choć książka premierę na rynku wydawniczym miała w 2017 roku, to w majowym rankingu za rok 2023 popularnego serwisu Skąpiec.pl uplasowała się na miejscu 12. w kategorii historia. Ranking najlepiej sprzedających się książek historycznych za pośrednictwem porównywarki cen to jeden z najbardziej miarodajnych wskaźników popularności oferowanego w nim produktu. Urodzony w Kłecku Dawid Jung na co dzień mieszka w Gnieźnie. Oprócz zajęć pisarskich i wydanych tomików wierszy oraz wielu innych pozycji literackich, jest także śpiewakiem operowym, krytykiem literackim i teatralnym, wydawcą i badaczem kultury.
„Gdy w XVIII wieku żegnano istnienie Polski, w zasadzie na Europie nie robiło to większego wrażenia. Czy w XXI wieku możliwa byłaby analogia? Wszak już kiedyś usłyszeliśmy, że nikt nie będzie umierał za Gdańsk. W tym miejscu wypadałoby zadać pytanie: a czy my sami mamy ochotę umierać dzisiaj za Donieck, Ługańsk lub Donbas, przecież tam też jest kawałek Europy?”. „Czy naprawdę w polskim genotypie zbiorowy masochizm to nasza ulubiona forma narodowego bytu? Czy tylko w skrajnościach potrafimy być sobą, bo inaczej tracimy sens działania? Czy tylko w niewoli, własnej lub cudzej, potrafimy walczyć o wolność, która wyłącznie uszczęśliwia nas jako marzenie lub mit?”. „XXI wiek będzie dla Polski albo „złotym wiekiem”, albo wiekiem autodestrukcji. Polacy bez wspólnego wroga, nawet iluzorycznego, od dawna już jako wspólnota istnieć nie mogą” – to tylko trzy ciekawe cytaty z tego wydawnictwa, które można nabyć za pośrednictwem internetu. (ak)