Shadow

Książka jak… pizza. Senior zamówi ją przez telefon

Niedawno Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, po zmianie dyrekcji, zaproponowała szereg atrakcji dla najmłodszych czytelników (zapraszając w swoje progi nawet niemowlaki z rodzicami), teraz książnica odkrywa atrakcyjne karty dla seniorów. W planach zamawianie książek, powiadomienia telefoniczne czy wyjścia bibliotekarzy do seniorskich ośrodków. Biblioteka zachęca także do czytania dzieciom i posadzeniach ich przed głośnikami radioodbiorników, gdzie z anteny Radia Gniezno wysłuchają „Brzydkiego Kaczątka”.
O kolejnych zmianach w bibliotece pochwalono się na konferencji prasowej. Wielką zmianą, którą wprowadza książnica, jest znana już od dziesiątek lat na zachodzie – teleopieka, czyli wsparcie osób starszych w miejscu ich zamieszkania po wcześniejszym kontakcie telefonicznym. Nie każdy senior ma sposobność dotarcia do biblioteki o własnych siłach, a apetyt na literaturę wcale mu nie mija. Teraz z ogromnymi zasobami bibliotecznymi będzie miał kontakt za pomocą telefonu. To wręcz rewolucja, która zmniejszy wykluczenie z udziału w kulturze tych osób, które nie są w stanie wejść do jednej z filii biblioteki. Na razie program wdrożony zostanie pilotażowo na obszarze dwóch osiedli – Tysiąclecia i Ustronia. – Od kwietnia rozszerzamy nasze usługi skierowane do najstarszej grupy czytelników oraz osób, które chcą się znaleźć w gronie czytelników, a z różnych przyczyn nie mogą zrobić tego osobiście – mówi Agnieszka Słomian, starszy bibliotekarz, koordynująca programy senioralne. Jak zdradza szczegóły nowej oferty, opierać się będzie ona na trzech filarach. Pierwszym z nich jest „Książka na telefon”. – Skierowana ona jest do osób starszych, chorych i niesamodzielnych, które nie mogą dotrzeć do biblioteki z różnych przyczyn. Usługa będzie bezpłatna – podkreśla. Telefonując pod numer telefonu 61 426 40 54, będzie można zamówić wybraną publikację z dostawą do domu. – Na razie program potrwa sondażowo do czerwca. Chcemy się zorientować, czy taki program jest potrzebny w mieście – dodaje A. Słomian.
Drugi filar oferty dla seniorów nazywa się „Głośne czytanie”. – Będzie się ono odbywać cyklicznie w Domach Pomocy Społecznej i Ośrodkach Spokojnej Starości. Ma za zadanie umilanie czasu osobom w tych ośrodkach przebywającym, ale także ma aspekt terapeutyczny. W trakcie spotkań z pewnością nawiąże się szczególna więź. Pamiętamy o tych osobach, żeby nie czuły się izolowane, bo są bardzo bliskie naszemu sercu – zwraca uwagę A. Słomian.
Trzeci filar to rozszerzenie komunikacji z czytelnikami nie posiadającymi poczty elektronicznej. – Będziemy powiadamiać naszych czytelników telefonicznie o terminie oddania książki, o przedłużeniu konta czy o pozycjach książkowych, które znajdują się w dalekich filiach biblioteki, a które w szczególnych przypadkach ściągniemy do najbliższej im placówki– opowiada bibliotekarka.
Baśń Andersena na antenie Radia Gniezno
We wtorek, 2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Z tej okazji Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna i Radio Gniezno 104,3 FM łączą siły. Tego dnia, po godzinie 11, w eter popłyną słowa Piotra Wiśniewskiego, dyrektora biblioteki, który dla wszystkich młodych słuchaczy z powiatu gnieźnieńskiego, przeczyta baśń „Brzydkie Kaczątko” Hansa Christiana Andersena. – Tym samym zapraszamy do czytania książek dla dzieci, bo jak wiemy, czytanie dzieciom to prawdziwe święto rodzinne, podkreślające więź między rodzicami, dziećmi i dziadkami – mówi Magdalena Karpińska, kierownik Działu Animacji i Promocji biblioteki.
Ponieważ w samej bibliotece atrakcji co miesiąc jest mnóstwo, by łatwiej się w nich rozeznać, książnica przygotowała atrakcyjne i czytelne plakaty, które informują o wszystkich wydarzeniach w danym miesiącu, które będą miały miejsce w książnicy i jej filiach. „Się czyta / Się dzieje” – tym hasłem plakaty będą zachęcać do udziału w wydarzeniach. – Nawiązujemy do plakatu „Gniezno – nic się nie dzieje”. Nasza placówka ma tyle wydarzeń, że doczekaliśmy się własnego plakatu, który pojawi się w instytucjach kultury, placówkach bibliotecznych i szkołach. Zwracam uwagę na nową szatę graficzną, która niebawem odmieni naszą komunikację wizualną – zapowiada Piotr Wiśniewski, dyrektor biblioteki. ALEKSANDER KARWOWSKI