Jesteś osobą starszą lub masz problemy z poruszaniem się, ale głód czytania wcale cię nie omija? Nadchodzi dobra wiadomość. Usługa Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna pt. „Książka na telefon”, wchodzi w drugi etap i będzie dostępna w cały mieście. Teraz wolontariusze doniosą ci do domu dowolną książkę z zasobu gnieźnieńskiej książnicy.
Dotychczas pilotażowy projekt działał na osiedlu Tysiąclecie oraz Ustronie. Seniorzy i wszystkie osoby mające problem z dostaniem się do filii biblioteki przy ul. Staszica, a zamieszkujące te dwa osiedla, mogły telefonicznie złożyć zamówienie na książki, które dostarczyli do ich domu bibliotekarze i wolontariusze. Projekt tak się spodobał, że książnica z końcem listopada rusza z programem na całe miasto. „Dwukierunkowa do czytania – Książka na telefon” – to nowa nazwa projektu, który realizować będzie Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku wraz z wolontariuszami organizacji „Pomocna dłoń”. – Nasza dotychczasowa propozycja spotkała się z ciepłym przyjęciem i odbiorem – mówi Agnieszka Słomian, młodszy bibliotekarz. – To nas zachęciło, by zrobić krok naprzód. Tym bardziej, że jest to oferta skierowana nie tylko do naszych czytelników, ale przede wszystkim do osób, które dzięki tej usłudze będą mogły założyć konto czytelnicze zupełnie bezpłatnie i korzystać z księgozbioru naszej książnicy – dodaje.
Program pilotażowy dał wyniki bardzo zachęcające, stąd pora na rozszerzenie pomysłu o całe miasto. Jednak taka skala wykracza poza możliwości biblioteki. Tu pomocną dłoń wyciągnął Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku wraz z „Pomocną dłonią”, które zdobyły środki z konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Sam program, będzie miał szerszy wymiar, bowiem wolontariusze organizacji nie tylko doniosą książkę do seniora, ale także zachęcą go do aktywności. GUTW już po raz kolejny działa w porozumieniu z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności i Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”. Za każdym razem wyniki tej współpracy przynoszą wymierne efekty. – Wolontariusz to człowiek, który z własnej woli decyduje się na pomoc na rzecz innych. Zapraszamy do nas osoby pełnoletnie. Pracownicy biblioteki przygotowują książki dla czytelników, a wolontariusze pójdą z nimi do osób starszych, schorowanych i tych, co czasowo nie mogą opuścić mieszkania – opowiada Danuta Wiśniewska, prezes GUTW.
Jednak wolontariusze to nie będą przypadkowe osoby. Zostaną one przeszkolone dość kompleksowo. – Z warsztatów pierwszej pomocy przedmedycznej, prawa oraz psychologii. Wszystko po to, by jak najbardziej wzmocnić osoby, które podejmą się tej trudnej pracy, ale pełnej satysfakcji. Wszyscy będziemy seniorami, więc myślmy też o sobie – apeluje. Jeśli projekt się sprawdzi, to wszystkie współpracujące w tym przedsięwzięciu strony deklarują kontynuowanie projektu w następnych latach. Nabór wolontariuszy potrwa do 8 listopada. Osoby zainteresowane pomocą, mogą zgłaszać się do placówek biblioteki lub telefonicznie – numer 61 426 40 54. ALEKSANDER KARWOWSKI