Shadow

„Kto odzyskuje, ten zyskuje”

Pod takim hasłem, w piątek, 27 października na gnieźnieńskim Rynku przyprowadzono proekologiczną akcję. Każdy, za oddane minimum 3 kg makulatury otrzymał sadzonkę drzewka lub krzewu. Podczas akcji, prowadzona była również zbiórka karmy i akcesoriów dla podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Gnieźnie. Uruchomiony został także punkt konsultacyjny programu Czyste Powietrze.
To już trzecia impreza tego rodzaju na Rynku. Wynik zbiórki jest imponujący – 7 ton i 750 kilogramów makulatury. Rozdaliśmy ponad 900 sadzonek drzew i krzewów, które zasponsorowali organizatorzy i partnerzy: Nadleśnictwo Gniezno, Starostwo Powiatowe, Urząd Miejski, Polski Klub Ekologiczny – Koło w Gnieźnie, Firma Wtórjan Bis, Spółka Urbis, Szkółka Roślin Stempniewscy z Karniszewa. Przy organizacji wydarzenia służyli pomocą: Zakład Zieleni Miejskiej w Gnieźnie, Miejski Ośrodek Kultury oraz Drukarnia Majorczyk. Współpracował Bank Spółdzielczy w Gnieźnie oraz Szkoła Podstawowa nr 6 im. Henryka Sienkiewicza. Młodzi wolontariusze z tej szkoły zrobili ze starych gazet saszetki, które wypełnili ziarnami zbóż, edukując tądrogą mieszkańców, jak prawidłowo karmić ptaki w okresie zimowym. Rozdawali też ulotki o tej tematyce. Imprezę uświetniły występy przedszkolaków z Przedszkola nr 12 i nr 9 w Gnieźnie; bardzo ciekawe występy o tematyce przyrodniczej i ekologicznej. Zachęcaliśmy również do udziału w konkursie wiedzy, a uczestnicy otrzymywali drobne upominki – informuje Grażyna Bernaciak, prezes PKE Koło w Gnieźnie.
Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Organizatorów i wolontariuszy odwiedzili także m.in. Mariusz Mądrowski z Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego, prezydent Tomasz Budasz oraz jego zastępczyni Joanna Śmigielska. – Wszystkim zaangażowanym w organizację imprezy oraz mieszkańcom Gniezna i powiatu serdecznie dziękujemy, mając nadzieję że przyczyniliśmy się do ochrony drzew i zasadzenia nowych w naszym otoczeniu – powiedziała Grażyna Bernaciak. Ilość zebranej makulatury, zainteresowanie mieszkańców świadczą tylko, że tego typu akcje z powodzeniem warto organizować częściej. (kz)