Shadow

Kultura nie śpi, czyli internetowa działalność DK

Okres pandemii nie jest dobrym czasem dla kultury, jednak nie oznacza to, że kultura została uśpiona. Aby tak się nie stało Dom Kultury w Trzemesznie zamienił swoją salę wystaw na małe studio internetowe i to właśnie przez internet namawia mieszkańców Trzemeszna do czynnego udziału w życiu kulturalnym miasta i koncertowej majówce.
Niestety, instytucje kultury i tu muszę powiedzieć do osób, które czasami słuchają informacji dotyczących pandemii i obostrzeń, że instytucje kultury, w szczególności te samorządowe niestety, nie mogą prowadzić swojej działalności tak jak dotychczas. Jedyną możliwością w tej sytuacji jest działalność zdalna, poprzez internet, m.in. poprzez transmisje. Dlatego my, jako Dom Kultury od jakiegoś czasu staramy się wyspecjalizować właśnie w tej formie przekazu kultury. Robimy to sami, ze względu na to, że jako pracownicy wszyscy łącznie ze mną staramy się warsztatowo uzupełnić swoją wiedzę dotyczącą transmisji, przesyłu wideo, nagłośnienia, tak, żeby te nasze prezentacje były na wysokim poziomie – mówi Mariusz Zieliński, dyrektor Domu Kultury w Trzemesznie. Majówka to zawsze w Trzemesznie czas koncertów i innych wydarzeń kulturalnych. Rok temu z powodu epidemii Dni Trzemeszna zostały odwołane. Z plenerowych imprezy musiano zrezygnować także i w tym roku. – Chciałem jednak, aby jakiś akcent majówkowy w Trzemesznie zaistniał, ze względu na to, że nie możemy nigdy zapomnieć o wspaniałych koncertów w parku Baba, wspaniałych gwiazd, które zapraszaliśmy co roku. To była zawsze dwudniowa wielka impreza plenerowa, która miała charakter także festynu rodzinnego. W tym roku zaprosiliśmy naszych mieszkańców na „majówkę” w internecie – wyjaśnia M. Zieliński.
W sobotę, 1 maja w Domu Kultury w Trzemesznie swój koncert zagrał Thomas Grotto z przebojami piosenki włoskiej oraz polskimi utworami w języku włoskim. Koncert była transmitowany z DK w internecie. Artysta mógł porozmawiać także ze swymi internetowymi widzami, którzy także chętnie rozmawiali tą drogą z artystą. – Oglądalność koncertu bardzo nas zadowoliła, sam artysta także był zadowolony z choćby namiastki kontaktu z publicznością, jaką zapewniliśmy. Uważam też, że transmisja była na bardzo wysokim poziomie, ze względu na to, że mamy profesjonalne tło, przekaz full HD, a transmisje odbywają się na kanale You Tube Domu Kultury, linki są prezentowane na stronie internetowej DK i fb. FB. Dlatego cieszymy się, bo nawet gdy 100 osób ogląda transmisje, to jest to dla nas pozytywny odbiór, bo nie chcieliśmy być Domem Kultury, który nic nie zrobi – mówi dyrektor Domu Kultury w Trzemesznie.
Natomiast 3 maja w studiu internetowym DK wystąpił zespół Dixie Team z Mogilna, laureat „Złotej Tarki” z koncertem „Ale Jazz”. Było to duże wyzwanie techniczne dla pracowników Domu Kultury, dziewięciu muzyków, „żywe” instrumenty. Ta transmisja także okazała się sukcesem, zespół został bardzo dobrze przyjęty. Przygotowania do tych relacji Dom Kultury w Trzemesznie prowadził już od dawna, robiąc różne przymiarki. – Gdy już stwierdziliśmy, że cokolwiek wiemy na temat transmisji, jak to robić, postanowiłem wypróbować tę formę przekazu jako pierwszy. Zagrałem jako Marix Green, to jest mój pseudonim artystyczny, jeśli chodzi o produkcję muzyki, był to koncert muzyki w rytmach house. Zagrałem dla publiczności młodzieżowej i nie tylko; chcieliśmy sprawdzić jak to będzie – podkreśla M. Zieliński.
Kolejną grupą, jaka wystąpiła w DK i której relacjonowano koncert była trzemeszeńska grupa hip-hopowa SPR & Cytrobit. – Nie ukrywam, że też fajny odbiór. Staramy się, żeby ten dźwięk był jak najbardziej profesjonalny, aby tło koncertu było ciekawe i to się sprawdziło – mówił dyrektor DK. Dom Kultury zaprasza na kolejne dwa wydarzenia muzyczne. Już 14 maja p g. 19 wystąpi DJ Choreszko „Live set”. To też muzyka z kręgu haus. Natomiast 21 maja w studiu Domu Kultury będzie gościła pochodząca z TrzemesznaMałgorzata Szapował. – Wszyscy znamy Gosię, cieszymy się z jej sukcesów scenicznych. Będzie to recital pod nazwą „Szapo Night”, wieczór z piosenką rozrywkową i estradową. Postaramy się, aby tutaj również ten przekaz był profesjonalny, aby nasi widzowie i słuchacze mieli jak najlepszy odbiór – zapewnia M. Zieliński. Dom Kultury w Trzemesznie organizuje także wirtualne konkursy. Jednym z nich był konkurs taneczny „Tok Dance”. Ogromną popularnością cieszą się quizy przygotowywane przez pracowników Domu Kultury o równej tematyce. Sukcesem zakończył się także pokaz magii, jaki odbył się 30 kwietnia. Pokaz odbył się za pośrednictwem platformy Zoom, a linki do wydarzenie Dom Kultury w Trzemesznie udostępnił wszystkim chętnym.
– Właściwie wszystko co robimy od stycznia 2021 roku jest nastawione na prezentację zdalną. Wprowadziliśmy m.in. prezentacje warsztatów plastycznych prowadzonych przez Marcelego Koniecznego. To jest zabawa z farbą, to jest zabawa ze strukturami różnego rodzaju, to są warsztaty, które pobudzają do działania. Zdajemy sobie sprawę, że czasami tej interakcji nie ma, po prostu jest ona bardzo ciężka, ale robimy prezentacje m.in. tańców ludowych narodowych, przypominamy nagrane koncerty naszych zespołów takich jak Świerszcze, Strzecha. Prezentujemy naszych seniorów. Przypominamy tę kulturę, żeby podtrzymać udział tych ludzi, aby gdy będzie to możliwe, oby jak najszybciej wrócili do nas na nasze zajęcia – mówi M. Zieliński.
RENATA PAŁUCKA