Shadow

Kulturalna rewolucja. Budynki MOK zmienią się nie do poznania

Nowa przestrzeń wystawiennicza, przeszklony „ogród zimowy”, zmodernizowana sala widowiskowa, dwie windy, nowe wejście i przebudowane wnętrza. To główne założenia modernizacji gmachów Miejskiego Ośrodka Kultury, znajdujących się przy ulicy Łubieńskiego. Właśnie ruszył przetarg na roboty budowlane.
Do końca 2020 roku mają być zakończone prace modernizacyjne siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie. To będzie pierwszy – od powstania obiektu w roku 1804 – tak zaawansowany remont zabytkowego gmachu. Oprócz wspomnianego budynku, którego front znajduje się od strony ulicy Łubieńskiego, kompleks tworzą także dobudowane w 1972 r. budynki na jego zapleczu. Gruntownie zmodernizowane zostaną wszystkie z nich. „Pod kątem funkcjonalnym zakłada się wzbogacenie Miejskiego Ośrodka Kultury o nowe pracownie i sale warsztatowe, powiększenie istniejących sal, modernizację węzłów sanitarnych oraz pomieszczeń pomocniczych oraz dostosowanie całego obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych, co poszerzy i uatrakcyjni ofertę edukacyjną i kulturową. Rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne obiektu powinny uwzględniać strefę wejściową dla użytkowników sali widowiskowej, oddzielną strefę wejściową wydzieloną z MOK dla wystawy, oddzielną dla kawiarni i oddzielną część wejściową dla pracowników, artystów a także strefę dostaw” – czytamy założenia przebudowy w dokumentacji technicznej inwestycji.
Przede wszystkim w oczy rzucać się będzie rozbudowa obiektu. Od strony wjazdu na „zielone zaplecze”, dobudowane zostanie reprezentacyjne wejście do ośrodka, które będzie pełnić rolę głównego wejścia do sali widowiskowej. Tuż obok powstanie „ogród zimowy” – czyli przeszklone miejsce wystaw czy zajęć artystycznych. Budynki zostaną gruntownie zmodernizowane od podstaw wraz z przebudową wnętrz, które w obecnej dobie zajęć edukacyjno-kulturalnych i warsztatów – były za ciasne. Jedną z istotniejszych zmian będzie przeniesienie Dużej Galerii do piwnic obiektu. Najważniejsza przestrzeń wystawiennicza sztuki będzie zajmować lokal po sklepie RTV. Główne do niej wejście będzie tak jak dzisiaj – od strony ul. Łubieńskiego. Będzie to ponad 200 metrów kw. przestrzeni z punktowym oświetleniem prezentowanych obrazów, szatnią i mobilną sceną. Piwnica to zupełnie nowa pracownia ceramiki (z piecem ceramicznym), pracownia modelarska, pracownia teatralna, sala nagrań muzycznych (z salą prób i studiem nagrań) oraz toalety i magazyny wraz z pomieszczeniami technicznymi.
Parter budynku to przede wszystkim gruntowna modernizacja sali widowiskowej. Nowa akustyka, nowe fotele (175 miejsc) oraz nowe zaplecze dla artystów, jak garderoba, toalety, łazienka i pomieszczenie socjalne. Na tym poziomie powstanie także przeszklony ogród zimowy, który zostanie dobudowany do istniejącego budynku. Będzie on służył wystawom plenerowym, konferencjom, prezentacjom i szkoleniom. Półpiętro natomiast (część budynku z 1972 r.) zostanie przeznaczone na salę zajęć rehabilitacyjno-ruchowych, z własną szatnią i pomieszczeniami sanitarnymi. Na pierwszym piętrze mieścić się będzie „strefa seniora” oraz kolejna sala do zajęć z rehabilitacji ruchowej, a za nią sala warsztatowo-wykładowa ze stołami konferencyjnymi oraz multimediami. Całość uzupełnią pomieszczenia administracyjne. Na drugim piętrze znajdą się sale pracowni artystycznej oraz trzy sale pracowni sensorycznej, przeznaczone do terapii sensorycznej dzieci i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi i psychofizycznymi. Wyposażenie: konstrukcja wyposażona w ruchome belki pozwalająca na montaż urządzeń do terapii realizowanej poprzez ćwiczenia stymulujące układ westybularny – równowagę, koordynację wzrokowo ruchową, orientację w przestrzeni i ogólną sprawność fizyczną. Dodatkowo przyrządy służące do ćwiczenia równowagi, usprawniania motoryki oraz rozwijania zmysłu dotyku.
We wszystkich budynkach wchodzących w skład kompleksu MOK zostaną zmodernizowane elewacje, ze szczególnym uwzględnieniem zabytkowej elewacji budynku głównego. Całość inwestycji ma kosztować 10 797 934,16 zł, z czego dofinansowanie ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wyniesie 7 593 423,32 zł. W ramach II etapu tego projektu, zostanie także wyremontowana ulica Rzeźnicka. ALEKSANDER KARWOWSKI