Shadow

Kwiecień w MOK

Powrót Królewskiego Salonu Sztuki, tym razem w wydaniu teatralnym, 15. edycja „Wielkiej gali malowania jaja” oraz przegląd piosenki religijnej Adalbertus – to propozycje Miejskiego Ośrodka Kultury na okres przedświąteczny i miesiąc kwiecień.
O zbliżających się wydarzeniach organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie poinformowano 21 marca na specjalnej konferencji prasowej. Po raz piętnasty MOK zaprasza na tradycyjną „Wielką galę malowania jaja”, a o szczegółach wydarzenia poinformowała Iwona Piechocka-Jóźwiak z MOK. – W tym roku przygotujemy tysiąc jaj do pomalowania, ale także inne działania plastyczne o wymowie świątecznej. W tym roku będą to koszyczki z serwetek jednorazowych, zajączki z kubków jednorazowych, baranki popcornowe i będziemy wyklejać wiosenne kwiaty z patyczków. W zasadzie wykorzystujemy materiały, które mamy w domu w codziennym użytku i chcemy dzieciom pokazać, że z takich codziennych przedmiotów można stworzyć świetne ozdoby – mówi o atrakcjach. Do malowania i prac plastycznych MOK zaprasza oprócz dzieci, także rodziców i dziadków, by międzypokoleniowo wejść w ten świąteczny czas. Gala odbędzie się 29 kwietnia o godzinie 12. Jeśli dopisze pogoda, wydarzenie odbędzie się na gnieźnieńskim deptaku, w innym przypadku MOK zaprosi do swojej sali widowiskowej.
Natomiast 22 kwietnia powraca do MOK Królewski Salon Sztuki, tym razem w odsłonie teatralnej. Do Gniezna bowiem zawita troje aktorów z warszawskiego Teatru Rampa, którzy zaprezentują „Oświadczyny” – śmieszną miniaturę według Antoniego Czechowa. – Będzie to bardzo dowcipna i humorystyczna komedia – zachęca Kamilla Kozłowska. – Bilety w atrakcyjnej cenie 25 złotych można nabyć w MOK, to z pewnością miły prezent na zbliżającego się świątecznego zajączka, szczególnie, że na scenie zaprezentują się wspaniali aktorzy znani m.in. z produkcji telewizyjnych i popularnych seriali – dodaje, a będą to Joanna Górniak, Robert Kowalski i Andrzej Niemirski.
Po raz czwarty po procesji św. Wojciecha odbędzie się finał przeglądu piosenki religijnej Adalbertus, nad którym patronat objęli: abp Wojciech Polak, prymas Polski i Tomasz Budasz, prezydent Gniezna. – W tej chwili czekamy na zgłoszenia zespołów wokalnych, wokalno-instrumentalnych i chórów, wymogiem jest, by nie były to formacje zawodowe – informuje Łukasz Majerski z MOK. – W tym roku mamy ufundowaną przez prezydenta Gniezna nagrodę pieniężną, która z pewnością zachęci miłośników muzyki religijnej do wzięcia udziału w tym konkursie. Każdy zespół musi przygotować trzy utwory muzyczne o tematyce religijnej, ale jeśli ilość zgłoszeń będzie duża, wystarczą dwa – zaznacza. Przegląd rozpocznie się 28 kwietnia na gnieźnieńskim rynku o godzinie 10. Mocnym akcentem przeglądu jak co roku, będzie gwiazda muzyczna. W poprzednich latach byli to m.in. Arka Noego i Luxtorpeda, w tym roku około godziny 21.30 (po procesji z relikwiami do kościoła św. Michała) wystąpi zespół Maleo Reggae Rockers. (ak)