Shadow

Lalki przypomną twórczość Ignacego Krasickiego


Poeta, dramaturg, publicysta, ale także prymas Polski. Choć piastując ten zaszczytny urząd związany był z Gnieznem, to jednak Ignacy Krasicki rzadko zaglądał do gnieźnieńskiego arcybiskupstwa. Teraz za sprawą 600-tnej rocznicy ustanowienia tytułu Prymasa Polski dla arcybiskupa gnieźnieńskiego młodzież z całej Polski będzie miała szansę poznać nie tylko twórczość poety prymasa, ale także przez trzy dni odwiedzić powiat gnieźnieński oraz Gniezno, w którym znany bajkopisarz został pochowany.
Konkurs „Tu powstała Polska – 6 wieków Prymasa. Gniezno 1417-2017” włącza się w bogaty program rocznicy ustanowienia prymasostwa w Polsce poprzez nadanie tego tytułu arcybiskupowi gnieźnieńskiemu Mikołajowi Trąbie. – To już trzecia edycja ogólnopolskiego konkursu adresowana do dzieci z klas 4-6. Tym razem zapraszamy dzieci do przygotowania teatru lalek na podstawie twórczości prymasa Krasickiego, będą to albo trzy krótkie bajki, albo jedna dłuższa – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński i wyjaśnia, że nagrane przedstawienia będą oceniane przez komisję konkursową, a ostatecznie zostaną zaprezentowane szerszej publiczności w internecie. To właśnie internauci zadecydują, które interpretacje będą cieszyć się największą popularnością, a ich twórcy z kolei cieszyć się będą z trzydniowej wycieczki do naszego regionu. A jest się o co starać, gdyż oprócz samego zwiedzania Gniezna i powiatu na dzieci czeka także spotkanie z Prymasem Polski oraz możliwość wzięcia udziału w warsztatach teatralnych w CK „eSTeDe”, które poprowadzi związany z teatrem lalek, animator kultury Jarek „Mixer” Mikołajczyk. Na takie spędzenie wrześniowych dni będzie miało szanse aż pięć najwyżej ocenionych zespołów. – Wizję warsztatów widzę zgodnie z ulotką promocyjną „bawmy się” – zapewnia J. Mikołajczyk. – Nie tylko konkurs dla uczestników jest zabawą, ale myślę, że także te warsztaty. Spróbujemy przygotować krótkie przedstawienie lalkowe. Nie wiem, niestety na ile mocna jest tradycja lalki w Gnieźnie, choć odnotowany jest w dokumentach igrzec Jurek, pierwszy wędrowny aktor w Polsce posługujący się lalkami. Cieszę się, że to jest Krasicki, bo to będzie bardzo trudne zadanie dla uczestników. Lalka wymaga dłuższej narracji, a oni dostaną bardzo skondensowany materiał. Na razie to się cieszę na to co zobaczę, a potem będę się bawił razem z dzieciakami. To fajna forma, a sam kocham lalki, pewnie dlatego, że sam jestem z wykształcenia lalkarzem – mówi popularny „Mixer”.
Specjalnych ulotek zachęcających dzieci do wzięcia udziału w konkursie przygotowano aż 4000, które zostały wysłane do wszystkich kuratoriów oświaty w Polsce. – Tym razem wybraliśmy teatr lalek, a sama tematyka jest łatwa, przyjemna i w związku z tym przemówiła do nas twórczość Ignacego Krasickiego, postać znana dzieciom ze szkoły – mówi Agnieszka Rzempała – Chmielewska ze Starostwa Powiatowego przy okazji prezentując księgę znaków loga, którym podczas jubileuszu będzie posługiwać się starostwo. – Liczba 600 została w nim ujęta w formę trąbki, bo pierwszym prymasem był arcybiskup gnieźnieński Mikołaj Trąba. Takim logiem chcemy dotrzeć do ludzi młodych, pokazać im, że prymasostwo to wcale nie jest ciężki temat, ale również w sposób łatwy nawiązujący do naszej historii – zauważa.
Konkursowe prace przyjmowane będą do 28 kwietnia, a mogą je nadsyłać także uczniowie z gnieźnieńskich szkół. Choć dla nich zwiedzanie Gniezna nie jest aż taką atrakcją jak dla dzieci z innych regionów Polski, to w specjalnie dla nich dedykowanym module czekać będą sympatyczne upominki. Wszyscy uczestnicy konkursu będą mieli szansę przez twórczość poety prymasa poznać historię Gniezna, bo jak pisał sam Krasicki: „Nie od orlich gniazd, ale od pierwszego naszego w tym miejscu zagnieżdżeniasię osadę Lechową z czasem nazwano Gnieznem.
ALEKSANDER KARWOWSKI