Shadow

Latem biblioteka wychodzi w plener

Czytanie książek na świeżym powietrzu? Któż o tym nie marzy. Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zachęca do wyjść z książką w plener i np. posłuchać rozmów z najlepszymi polskimi literatami. Do Gniezna przez niemal cały lipiec zaglądać będą oni do Latarni na Wenei.
Gnieźnieńska książnica zacieśniła współpracę z działającą od roku Latarnią na Wenei, czyli wiosenno-letnim centrum kulturalnym, które nad brzegiem jeziora Jelonek (popularnej Weneji), przygotowuje imprezy artystyczne i kulturalne oraz społeczne. Przestrzeń pod latarnią udostępniona będzie dzieciom w ramach warsztatów czytelniczych, ale także tam odbywają się rozmowy z literackimi twórcami – Iloną Witkowską, Jakubem Ćwiekiem, Joanną Opiat -Bojarską, Ryszardem Ćwirlejem, Sylwią Chutnik, Katarzyną Wągrowską i Agnieszką Gadzińską.
Czwartego sierpnia natomiast w Dolinie Pojednania odbędzie się wielki piknik czytelniczy dla najmłodszych. – Przygotowaliśmy: warsztaty, zabawy i quizy literackie. Można będzie zająć się pisaniem listów, zabawą w archeologa, robieniem baniek, czy na przykład ganianiem w wyścigu z książką. Atrakcji będzie co niemiara. Odwiedzi nas Pan Kleks, przewidzieliśmy pokaz iluzjonisty, a na deser wyjątkowy koncert, którego inspiracją będzie… a jakże! – Literatura. A jeśli już o deserze mowa, będzie i kawa, i słodki poczęstunek – informują pracownicy biblioteki.
Biblioteka podsumowuje także swoje akcje przygotowane dla seniorów. – W ramach „Książki na telefon” można założyć bezpłatnie konto czytelnika lub będąc już wieloletnim użytkownikiem naszej książnicy skorzystać z formy darmowego dostarczenia książek do domu. Obecnie z naszej usługi korzysta 20 osób. Dla niektórych z nich pośrednikami są najbliższe osoby lub sąsiedzi, znajomi, ale są osoby, którym książki dostarczają bibliotekarze. Naszym celem jest rozszerzenie usługi na pozostałe rejony Gniezna (obecnie obejmuje ona dwie dzielnice miasta – Tysiąclecie oraz Ustronie). Zainteresowanych zachęcamy do kontaktu pod nr tel. 61 426 40 54. Prosimy również o dzielenie się informacją na ten temat, tak aby dotarła ona do tych mieszkańców, którzy mogli jeszcze o niej nie słyszeć – mówi Piotr Wiśniewski, dyrektor biblioteki.
Powodzeniem cieszyły się także akcje głośnego czytania w domach opieki, gdzie bibliotekarze wszystkim seniorom czytali lokalną prasę i książki. – Podopieczni odwiedzanych ośrodków są bardzo zadowoleni z możliwości wysłuchania przygotowanych fragmentów. Odwiedziny traktujemy jako rodzaj terapii czytelniczej. Jest to najprostsza i niezwykle skuteczna metoda treningu pamięci – zapewnia P. Wiśniewski. (ak)