Barszcz Sosnowskiego to obcy, inwazyjny i groźny gatunek rośliny pastewnej. Mimo jego karczowania, ciągle występuje w przyrodzie zagrażając ludziom i zwierzętom. Dzięki interaktywnej stronie internetowej możemy dowiedzieć się, gdzie roślina występuje i za jej pomocą zgłosić nowe lokalizacje jej występowania.
Barszcz Sosnowskiego rośnie szybko, dostosowuje się do nowych warunków i wytwarza dużą partię nasion. Tym samym wygrywa on walkę o nowe siedliska i wypiera z nich inne naturalne dla polskiej flory rośliny. Jest zatem rośliną inwazyjną. Gatunki takie stanowią 1,5% roślin w kraju przyczyniając się do wymierania rodzimych roślin. Barszcz Sosnowskiego został do Polski zaimportowany w latach 70. z Kaukazu jako wysoce wartościowa roślina pastewna i miododajna. Jednak nie spełniła tych oczekiwań. Barszcz ten jest rośliną o toksycznych właściwościach, zawiera sok, który wydzielają włoski gruczołowe. To związki zwane furanokumarynami powodują, że skóra ludzi i zwierząt staje się bardziej wrażliwa na działanie promieni UV.
Na stronie internetowej barszcz.edu.pl można sprawdzić, gdzie obecnie znajdują się siedliska tej rośliny i także za pomocą tej strony internetowej możemy zgłosić nowe. Widząc stanowisko barszczu należy sprawdzić, czy jest już odnotowane w bazie, a jeśli nie, można je zgłosić wykorzystując stworzoną do tego celu aplikację BuzzBee. Obecnie na mapie występowania Barszczu Sosnowskiego znajdujemy 6 miejsc w powiecie gnieźnieńskim i okolicy. Są to miejscowości Powidz, Żydowo, Czerniejewo, Gniezno, Dziekanowice i Skrzetuszewo. (ak)