Shadow

Lekcja przestrogi i pokory w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Witkowie

Na początku listopada w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Dezyderego Chłapowskiego w Witkowie, w ramach programu profilaktycznego, odbyło się niecodzienne spotkanie edukacyjne z panią Karoliną, osadzoną w Oddziale Zewnętrznym w Pobiedziskach (oddział Zakładu Karnego w Gębarzewie).
Odsiadująca wyrok za przestępstwo spowodowane w ruchu drogowym, w obecności oficera Służby Więziennej i rzecznika prasowego Zakładu Karnego w Gębarzewie kpt. Krystiana Rynarzewskiego. pani Karolina opowiedziała uczniom historię, która doprowadziła ją do zakładu karnego. Skazana, za spowodowanie śmierci piętnastoletniej dziewczyny oraz nieudzielenie pomocy poszkodowanej i oddalenie się z miejsca wypadku, odsiaduje wyrok 10 lat pozbawienia wolności od 6 września 2016 r. Osobiście opowiedziała uczniom uczestniczącym w spotkaniu o swoich życiowych błędach i złych wyborach, które często podejmujemy, nie zastanawiając się nad ich konsekwencjami. Pani Karolina, 43-letnia matka dwóch synów, wyraźnie podkreśliła, że zgubny wpływ na jej życie miał alkohol. Pod jego wpływem dokonała się 3 maja 2015 roku dramatyczna zmiana w życiu rodziny zabitej dziewczyny, w życiu skazanej i jej dzieci. Kobieta przedstawiła swoją historię uzależnienia od alkoholu, braku odpowiedzialności i niewyciągnięcia wniosków po pierwszym wypadku samochodowym w 2012 roku (również pod wpływem alkoholu).
– Była to niecodzienna i mocna w przekazie lekcja wychowawcza, która miała młodzież skłonić do refleksji nad zachowaniem poza murami szkoły. Skazana mówiła również o tęsknocie za wolnością i refleksji, która przyszła zbyt późno – powiedziała Krystyna Popielec – Stürmer, nauczycielka ZSP. Podczas spotkania poruszone zostały także kwestie bezpieczeństwa na drodze i skutki bezmyślnego wsiadania za kierownicę oraz prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, które mogą mieć niebagatelny wpływ na naszą przyszłość. – Pani Karolina, jak sama przyznała, jako matka alkoholiczka stworzyła piekło na ziemi swoim dzieciom. Wyraziła chęć spotkania z młodzieżą, aby przedstawić konsekwencje negatywnego zachowania, nieprzemyślanych decyzji i skutki alkoholizmu, które prowadzą do dramatu osobistego i konfliktu z prawem. Taki jest cel i przesłanie tych spotkań – podsumował kpt. Krystian Rynarzewski. – Była to lekcja pokory, miała przestrzec młodzież przed popełnianiem przestępstw i uchronić ją przed pobytem za kratkami. Uczniowie przyznali, że usłyszane historie były dla nich prawdziwą lekcją życia. Najważniejsze jednak jest to, by z tych przygnębiających i dramatycznych historii wyciągnąć właściwe wnioski, by nie dopuścić do konfliktu z prawem i ostracyzmu społecznego – dodała K. Popielec -Stürmer.
EWA SOCHA