Shadow

Letnie baseny dla gnieźnian na ostatniej prostej. Być może będzie ich w przyszłości więcej

Marzenie wielu gnieźnian ziszcza się na ich oczach. Blisko jeziora Winiary, tuż obok hali sportowej, brygady pracowników budują kompleks odkrytych basenów rekreacyjnych. Już w lipcu mają zapełnić się spragnionymi wodnych uciech i relaksu. Do dyspozycji mieszkańców będą oddane 3 niecki basenowe. Magistrat plany ma jednak szersze.
Głosów niezadowolenia gnieźnian z likwidacji przed laty kompleksu otwartych basenów przy ul. bł. Jolenty ciągle nie brakuje. Otwarty teren był latem bardzo popularny wśród tych gnieźnian, którzy upalne dni spędzali w mieście lub nie mieli okazji lub czasu na skorzystanie z uroków okolicznych Gnieznu jezior. Na przeciw tym głosom wyszedł Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, który zaproponował miejskim radnym budowę takiego kompleksu, ale już w nowocześniejszej formie. Wybór miejsca padł na obniżenie terenowe na skraju osiedla Ustronie w Gnieźnie, w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora Winiary i starszej z hal sportowych. Obecnie prace mają bardzo intensywny przebieg. Powstają drewniane podesty otaczające baseny, stoi już budynek szatniowy, część terenu jest oświetlona. Widać już zjeżdżalnię wodną ze ślizgiem tubowym oraz ślizgiem podwójnym. Będzie to z pewnością ulubione urządzenie dla najmłodszych. We Wrocławiu czekają już na przewiezienie do Gniezna gotowe niecki basenowe. Przybyły one tutaj niedawno od producenta z Włoch. – Sporo osób już nas o baseny pyta, dopytuje – przyznaje Łukasz Scheffs, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w gnieźnieńskim magistracie, z którym odwiedzamy plac budowy.
Nie ma się co dziwić. Inwestycja wzbudza duże zainteresowanie, choć tegoroczna wiosenna aura nie sprzyja wodnym formom rekreacji, to jednak zagrożenia z terminem oddania inwestycji do użytku nie ma. Inwestycja ma być oddana przez wykonawcę pod koniec czerwca. Po niezbędnych próbach technologicznych, pierwsi gnieźnianie będą mogli wejść na teren kompleksu na początku lipca. Na miejscu oprócz parkingu, na gnieźnian czekać będą kabiny natryskowe, przebieralnie, czy stanowisko gastronomiczne. Bezpieczeństwa pływaków w wodzie będą strzec ratownicy z wysokości specjalnych podestów. W przyszłości powstanie w kompleksie jeszcze miejsce do siatkówki plażowej. Wejście na teren basenów będzie biletowane. Ceny wejściówek są obecnie opracowywane wraz z regulaminem. Jednocześnie z basenów będzie mogło korzystać 200 osób, a w samym kompleksie przebywać do 260 osób. Władze miasta nie wykluczają, że w niedalekiej przyszłości – jeśli baseny cieszyć się będą powodzeniem – powstanie drugi taki kompleks lub nawet kolejne. Wartość inwestycji to 3 mln 360 tys. zł brutto.ALEKSANDER KARWOWSKI