Shadow

Literackie tornado z biblioteką. Sierpień pełen spotkań z pisarzami i twórcami

Taka ofensywa spotkań literackich i okołoliterackich zdarza się rzadko. Jednak sierpień tego roku – dzięki Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna – zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Książnica zaprasza do spotkań w plenerze.
Aż 6 wydarzeń, których kanwą jest literatura, organizuje miejska książnica. Dzięki współpracy ze stowarzyszeniem Ośla Ławka (gospodarzem Latarni na Wenei), miejscem spotkań będzie urokliwe i zaciszne miejsce, przytulone do jeziora Jelonek. Pierwsze z wydarzeń już za nami. Fani komiksu spotkali się 8 sierpnia z Iloną Myszkowską – autorką webkomisków pt. „Chaty Wuja Freda” czy „Ślimaczych opowieści”. W jej twórczym repertuarze znajduje się sporo aktywności, od pisania scenariuszy, przez współpracę przy produkcji gier komputerowych, po tworzenie autorskich gier planszowych, czy wreszcie stworków z włóczki skarpetek. Jedenastego sierpnia to z kolei okazja do spotkania z Anną Zgierun-Łaciną. Jej książki czytają nastolatkowie, osoby dojrzałe i te w sile wieku – czyli wszyscy, którzy cenią sobie ciekawe fabuły, wzruszające historie i pozytywne przekazy. Jej książki wpisują się także, co prawda w konwencję literatury młodzieżowej, ale tak naprawdę proza Łaciny nie ma wiekowych ograniczeń. Sama autorka podkreśla zaś, że stara się pisać tak, aby zarówno młody jak i starszy czytelnik znalazł coś dla siebie. Pisze bajki edukacyjne, powieści obyczajowe i opowiadania fantastyczne. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17, oczywiście w Latarni na Wenei.
Druga połowa sierpnia to literacki kryminał, a z nim Aneta Jadowska i Agnieszka Lingas – Łoniewska. Pierwszą z pań będzie można posłuchać 22 sierpnia, w sobotę. Podobnie jak w przypadku poprzednich spotkań, odbędzie się ono o godzinie 17, w Latarni na Wenei. Autorka znana jest z serii łączących gatunki kryminału i fantastyki. W swoich książkach tworzy pełnokrwiste postacie i nie waha się przed postawieniem ich w obliczu trudnych do rozwiązania problemów. Należy do twórców niestrudzonych, o czym najlepiej świadczą liczby: dziesięć powieści i tom opowiadań napisanych w siedem lat oraz trzy serie powieściowe. Rozmowę z autorką poprowadzi Katarzyna Mikołajczewska – Modrzejewska. Agnieszka Lingas – Łoniewska Gniezno odwiedza po raz drugi. Autorka bestselerowych powieści obyczajowych, w których wątki romantyczne przeplatają się z elementami sensacyjnymi, będzie w Gnieźnie w ostatnią sierpniową sobotę tj. 29. Przez czytelników nazywana jest „Dilerką Emocji”, ma na swoim koncie ponad czterdzieści powieści i teksty do kilku antologii. Rozmowę o sile i znaczeniu miłości w powieściach pisarki o godzinie 17 poprowadzi Agnieszka Ziebarth. To spotkanie odbędzie się wyjątkowo na dziedzińcu Starego Ratusza.
W sierpniu biblioteka zaprasza także na wykład na temat klasyki literatury „Klasyka – rozmowy niekontrolowane”. Temat przedstawi, jak zawsze, nieco przewrotnie Paweł J. Bąkowski. Tego wybornego gawędziarza posłuchamy 20 sierpnia, w czwartek o godzinie 19, miejsce – Latarnia na Wenei. W tym samym miejscu, trzy dni później, bo 23, warsztaty z kreatywnego opowiadania pn. „Laboratorium opowieści” poprowadzi Tomasz Antosik. Uczestnicy spotkania zostaną zaproszeni do wspólnej wyprawy w świat baśni, który będą budować podczas sesji gry RPG. Zainteresowani mogą słać zgłoszenia na adres: antosik.tomasz@interia.pl. (oak)
Fot. BPMG