Shadow

Luty w MOK, czyli powraca Królewski Salon Sztuki i rusza „akcja feryjna”

„Idzie luty podkuj buty” – rzecze stare przysłowie, ale bez względu na aurę za oknami Miejski Ośrodek Kultury najbliższy miesiąc poświęci głównie feriom zimowym, które w tym roku w Wielkopolsce przypadają w drugiej połowie miesiąca. Jak zapewniają pracownicy ośrodka, żadne dziecko nudzić się w progach MOK nie będzie, a program w tym roku jest wyjątkowo bogaty.
Luty w Miejskim Ośrodku Kultury rozpoczyna się koncertem karnawałowym w ramach lubianego w Gnieźnie Królewskiego Salonu Sztuki. – Ta inicjatywa funkcjonuje w Gnieźnie od kilku lat w przestrzeni miasta, a ostatnio w naszych obiektach przy ulicy Łubieńskiego. To bardzo ładna tradycja, związana z upowszechnianiem kultury w aspektach różnych form, bo były i występy muzyczne, ale też taniec czy balet – przypomina Dariusz Pilak, dyrektor MOK. Najbliższa okazja wzięcia udziału w kolejnej odsłonie cyklu już 4 lutego o godzinie 16. – Tym razem odwiedzają nas artyści z Lubelskiego Centrum Artystycznego i Koncertowego – przybliża gości Kamilla Kozłowska z MOK. Dla widzów zagrają instrumentaliści z zespołu Camerata Trio, a do ich muzyki największe przeboje ze scen operowych, operetkowych, musicalowych i estradowych wykonają soliści Barbara Gutaj Monowid, sopranistka i Hubert Stolarski, tenor. – Tym razem koncert będzie biletowany, w cenie 25 złotych. Biletów jest niewiele więc zapraszamy wszystkich, by ten krótki karnawał spędzić w sposób wyjątkowy – zachęca K. Kozłowska.
Zimowe ferie w MOK podzielone zostaną na dwa projekty – jeden otwarty, dla wszystkich chętnych z przestrzeni miasta Gniezna, a drugi dla najmłodszych w wieku 6 – 12 lat. – Otwarta oferta „akcji feryjnej” będzie się odbywać we wtorki i czwartki przez dwa tygodnie, w godzinach od 11 do 13. W jej ramach przygotowane są warsztaty plastyczne i taneczne, także średniowieczne warsztaty muzyki i tańca z zespołem Huskarl. Przyjedzie do nas także ze Śląska „Kopalnia marzeń”, która z programem „Klauniaki – w poszukiwaniu zagubionych artefaktów” przez całe dwie godziny będzie zabawiać nasze dzieci – wyjaśnia Janka Matyska z MOK. W programie znajdują się także warsztaty hip hopowe, taneczne Zumba oraz Tai Chi. Ilość miejsc na otwartą część „akcji feryjnej” jest ograniczona, zatem trzeba uposażyć się w karnety, które można otrzymać w sekretariacie MOK w godzinach od 7 do 15.
Druga forma „akcji feryjnej” jest przygotowana dla grup zorganizowanych, dla dzieci w wieku 6-12 lat. Wydarzenia podzielone są na dwa turnusy w terminach 12-16 lutego oraz 19-23 lutego. Wszystkie zajęcia odbywają się w godzinach od 9 do 15. – Spotykamy się każdego dnia turnusu w MOK, gdzie przygotowaliśmy wiele ciekawy atrakcji, spotkań i warsztatów, m.in. spotkań z polarnikami, przyrodnikami, będą również warsztaty plastyczne i muzyczne. Pojawi się także możliwość odwiedzenia ścianki wspinaczkowej czy kina – mówi Łukasz Majerski z MOK, który podkreśla także, że atrakcji jest bardzo dużo, a po szczegóły odsyła do strony internetowej ośrodka. Koszt jednego turnusu wynosi 195 złotych. Zapisów można dokonywać w MOK. Ilość miejsc jest ograniczona. ALEKSANDER KARWOWSKI