Shadow

Maj w Starym Ratuszu pełen atrakcji

Maj w Starym Ratuszu mienić się będzie wieloma świeżymi atrakcjami, z których każdy znajdzie coś dla siebie. W zabytkowym gmachu będzie szansa powiedzieć „Nie” dyskryminacji osób niepełnosprawnych, czy zainteresować dzieci wielkim światem muzyki. Oczekiwanym wydarzeniem będzie koncert Daniela Spaleniaka – wielkiej gwiazdy współczesnej muzyki filmowej, a już od tego miesiąca – właśnie w Starym Ratuszu – swój bieg rozpocznie projekt upamiętniający Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”.
Stary Ratusz przy gnieźnieńskim deptaku żyje kulturą na całego. Maj będzie szczególnie obfity w wydarzenia, które wciągną w jego wnętrza spragnionych duchowych atrakcji. Już 7 maja o godzinie 16 obiekt zaprezentuje swoje możliwości po kosztownym remoncie, który dostosował go do potrzeb osób niepełnosprawnych. Właśnie w tym gmachu Publiczna Biblioteka Pedagogiczna powie głośne „Nie” dyskryminacji osób niepełnosprawnych, w dniu ich walki z nierównościami. Pod jednym dachem swoje talenty zaprezentują członkowie takich instytucji, jak CAS „Largo” i SOS-W w Kłecku, ŚDS „Dom Tęcza”, „Dom Anki” i Warsztaty Terapii Zajęciowej w Gnieźnie.
– W tej imprezie chodzi o to, by pokazać, że wszyscy jesteśmy wyjątkowi – podkreśla Katarzyna Wilczkowska, kierownik Publicznej Biblioteki Pedagogicznej. W programie wydarzenia: wystawa fotografii, w której modelami zostały osoby niepełnosprawne; taniec towarzyski na wózku; występ teatrzyku kamishibai, czy prezentacja prac twórczych osób z niepełnosprawnościami. Odbędzie się także projekcja filmu „Mam takie marzenie” w reż. M. Święcichowskiej. – Stary Ratusz jest idealnie dostosowany do takich wydarzeń i ubolewam, że niestety, w mojej bibliotece nie można zrobić tej imprezy. To świetne miejsce – zachwyca się K. Wilczkowska.
Stary Ratusz to także przystań dla rodziców z dziećmi. W każdy poniedziałek majowego miesiąca, odbywać się w nim będą warsztaty pn. „Muzyka Malucha”. Familijne warsztaty będą eksplorować tematy muzyczne i okołomuzyczne. – W tych warsztatach ważny jest aktywny udział opiekunów dzieci, by wspólnie podziałać w dźwiękach muzyki, np. Mozarta, Kilara i jazzu. Stworzymy także własne instrumenty z materiałów recyklingowych – zdradza Marta Karalus – Kuszczak, instruktorka warsztatów. – Atrakcją dla najmłodszych będzie z pewnością okazja nagrania dźwięku na kasetę magnetofonową – to dziś modny nośnik „retro” – dopowiada. Zapisy na darmowe warsztaty trwają.
Niezwykłą gratkę dla miłośników muzyki Stary Ratusz szykuje już 11 maja. Do Gniezna z darmowym koncertem przyjedzie Daniel Spaleniak, którego muzyka okrasza kilka najnowszych produkcji serialowych platformy „Netflix”, choć nie tylko jej. Spaleniak jest jednym z najbardziej znanych twórców muzyki filmowej w Stanach Zjednoczonych. Z pewnością koncert ten będzie jednym z ważniejszych wydarzeń muzycznych w Gnieźnie w tym roku. Mieszankę folku i białego bluesa, które zagra na gitarze Spaleniak, wzbogacą dodatkowo skrzypce. Na występ obowiązują darmowe zaproszenia, które można odbierać w MOK.
„W zdrowym ciele – zdrowy duch” to projekt MOK, który uzyskał dofinansowanie z Instytutu Pileckiego. W jego ramach przypomniana zostanie rola gnieźnieńskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, które powstało w 1887 roku. – Będziemy mogli pokazać dorobek „Sokoła” i czym to towarzystwo było dla ówczesnych mieszkańców Gniezna – mówi Dariusz Pilak, dyrektor MOK. Projekt ma charakter popularyzatorski, ale nie tylko, gdyż obejmie warsztaty, rajd i wystawę. – Zakłada integrację gnieźnian i aktywizację ich wokół zagadnienia wychowania fizycznego – podkreśla Dominika Sochacka – Drzewiecka. Pierwszym punktem programu, który będzie realizowany do jesieni, będzie wystawa pt. „Pod skrzydłami Sokoła. Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Gnieźnie”, która będzie zaprezentowana na dziedzińcu Starego Ratusza od 18 maja („Noc Muzeów”). ALEKSANDER KARWOWSKI