Shadow

Maleńczuk wystąpi w „Pomniku”


Wokalista i gitarzysta rockowy , poeta , a także osobowość telewizyjna. Uważany za jednego z najbardziej awangardowych i kontrowersyjnych polskich artystów muzycznych. Maciej Maleńczuk wkrótce wystąpi w Gnieźnie.
Początki artystycznej drogi Maleńczuka były niebanalne, bo jak sam pisze m.in. na swojej stronie internetowej: „Lata 70-te – Młody Maciek nie uczy się, uczęszcza do kilku szkół podstawowych, powtarza szóstą klasę. Potem była jeszcze zawodówka (ślusarz-spawacz – ukończona w więzieniu) i liceum zawodowe o specjalności obróbka skrawaniem. Oczywiście nieukończone. Odnotować należy, że była to szkoła sportowa i Maleńczuk miał nawet mistrzostwo okręgu w skoku przez płotki. Skakał też wzwyż. Słuchał w tym czasie Led Zeppelin, The Doors, Black Sabath, Hendrixa. Również jazzu. 1981 – odmawia służby wojskowej za co zostaje skazany na dwa lata pozbawienia wolności. Wtedy pierwszy raz można było zobaczyć jego nazwisko na murach. Pisano: „Uwolnić Maleńczuka! Czy Chrystus przyjąłby kartę powołania do wojska?”. (…) 1983 – Po wyjściu z więzienia postanawia wyjść na ulicę i grać tam na gitarze zarabiając w ten sposób na życie. Gra tam w sumie 7 lat. 1986 – Maciek dołącza do zespołu Püdelsi… W roku 1990 założył trio Homo Twist. W 1998 Maleńczuk wydał pierwszą swoją solową płytę z piosenkami granymi kiedyś na ulicy, a w 2002 ukazał się drugi solowy album piosenkarza. Jest kibicem krakowskiego klubu sportowego Cracovia (zarówno sekcji piłkarskiej i hokejowej) oraz autorem utworu uważanego za hymn Cracovii, który jest intonowany przed każdym spotkaniem piłkarskim klubu. W 2010 podczas festiwalu Top Trendy odbył się jubileuszowy koncert z okazji 25 lat na scenie „Pan Maleńczuk – tak to ja”.
Ten kontrowersyjny artysta wystąpi w Gnieźnie już 4 marca o godzinie 19 w auli Szkoły Pomnik przy ul. Kostrzewskiego. Bilety są do nabycia w MOK oraz na biletyna.pl i kup bilecik.pl. Słuchając Radia Gniezno 104,3 FM będzie można wygrać wejściówki na ten koncert. (red.)