Shadow

Marszałek Marek Woźniak: „Razem tworzymy samorząd województwa”

Prawie 10 tysięcy Wielkopolan świętowało razem 25-lecie Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Na poznańskiej Cytadeli w sobotę, 10 czerwca odbył się PIKNIK NA FEST!, na który mieszkańców zaprosił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego i gospodarz regionu. Wspólnie pokazaliśmy, że jesteśmy dumni z Wielkopolski!
Marek Woźniak powitał wszystkich Wielkopolan zgromadzonych na poznańskiej Cytadeli. – 25 lat Samorządu Województwa Wielkopolskiego to okres co najmniej jednego pokolenia. Dlatego uznaliśmy, że to najwyższy czas, aby nas lepiej poznać, zaprzyjaźnić się z nami i przy tej jubileuszowej okazji po prostu się spotkać. Cieszę się, że przyjęliście Państwo nasze zaproszenie i że wspólnie spędzimy miłe popołudnie i wieczór. Pamiętajcie o nas, poznajcie nas, bo wszyscy razem tworzymy samorząd województwa, a naszą rolą jest tylko gospodarzyć tę naszą wspólnotą, które obejmuje cały region i wszystkich jego mieszkańców – powiedział marszałek.
Marszałek Woźniak podkreślił, że Wielkopolska to europejski region aktywnych ludzi. – To region, który ma aspiracje i chce być w rodzinie europejskich regionów, identyfikujących się z ich wartościami, takimi jak demokracja, solidarność, wolne media, wolność jednostki. Jednocześnie jesteśmy aktywni, ponieważ definiuje nas pracowitość i etos pracy – przyznał Marek Woźniak. W trakcie wydarzenia PIKNIK NA FEST! można było m.in. skorzystać z konsultacji ze specjalistami i badań RTG, USG oraz odwiedzić mammobus i cytobus, a także dowiedzieć się więcej o skutkach uzależnień, biorąc udział w wyścigach w alkogoglach i narkogoglach. Na odwiedzjących czekała szeroka oferta warsztatów, w tym florystycznych i fryzjerskich, porad kosmetycznych, czy pokazów makijażu. Nie zabrakło gier i zabaw dla dzieci. Pojawiły się dmuchańce i bańki mydlane. Tor skimboardowy i kolejka Pecna. Warsztaty plastyczne, teatralne i sportowe, liczenie motyli oraz malowanie twarzy.
Kulturalnie można było uczestniczyć w warsztatach wyklejanek z Szymborskiej, spotkaniach z twórcami piszącymi o Wielkopolsce, zrobić profesjonalny makijaż sceniczny, czy wybrać się na spacer edukacyjny po Cytadeli z udziałem przewodnika z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Zaprezentowano replikę Fokker’a – samolotu zdobytego przez Powstańców Wielkopolskich oraz miasteczko powstańcze. W strefie sportu zagościły zapasy, szermierka, piłka nożna, czy koszykówka. Spotkaliśmy się z olimpijczykiem Tadeuszem Michalikiem. Wraz z policyjnym Pyrkiem można było dowiedzieć się więcej o bezpieczeństwie. Były symulatory zderzeń, dachowania, ale i jazdy pociągiem. Wizję podróży do przyszłości przybliżył samochód wodorowy. Dla mieszkańców przygotowano też konkursy z wiedzy o Wielkopolsce. Najlepszym uczestnikom nagrody wręczył marszałek Woźniak. Na Cytadeli dla mieszkańców wystąpiły gwiazdy– Mezo, Bibobit, Ørganek i Agnieszka Chylińska. Przed koncertem Agnieszki Chylińskiej marszałek podziękował ok. 10 tysiącom zgromadzonym na pikniku Wielkopolanom i wykonano rodzinnie zdjęcie Wielkopolan z drona.– To święto nas wszystkich, naszej wspólnoty. Będziemy się od teraz spotykać co roku – zapowiedział marszałek. (inf. prasowa)