Shadow

Marzec w Miejskim Ośrodku Kultury

Malarskie rozważania o ikonach, elektryczny koncert bluesowy, turniej tańca hip hop (także dla dorosłych) oraz kolejna edycja ulubionej zabawy świątecznej najmłodszych na malowanie wielkanocnego jaja. MOK w Gnieźnie odkrył karty na marzec.
Podczas konferencji prasowej 7 marca, pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury przedstawili kulturalne i artystyczne plany. Już 15 marca o godzinie 18 w Dużej Galerii MOK odbędzie się wernisaż wystawy prac malarskich Pawła Wyborskiego pt. „Ikonopasaże. Obrazy o ikonach”. – To malarstwo pięknie wpisuje się w okres przedświąteczny, pełen wyciszenia i kontemplacji – zachęca Iwona Wiśniewska, opiekunka Dużej Galerii. – Sam artysta interesuje się malarstwem ikonograficznym, ale nie jest to malarstwo czerpiące z samej ikony, lecz z jej aspektów, jak np. odnoszenie się do samej faktury ikon i czerpanie wątków znanych nam z przedstawień świętych. Chodzi tu o fragmenty pejzażu, które artysta zamienia w całe serie – dodaje. Obrazy autora wykonane w technice olejnej z pewnością zaciekawią liczną rzeszę gnieźnieńskich entuzjastów malarstwa.
Dzień później, 16 marca, gratka dla miłośników bluesa, ale w odsłonie elektrycznej, z wykorzystaniem m.in. organów Hammonda i Farfisa. – Zapraszamy na koncert zespołu Tortilla – zdradza kolejną odsłonę marca w MOK Dariusz Pilak, dyrektor ośrodka. – Usłyszymy też instrumenty smyczkowe, akordeon, saksofon, a sam zespół występował i zyskał popularność w wielu klubach w kraju i za granicą – zachęca. Zespół tworzą Michalina Zwierzchowska, wokalistka z jazzowo-soulowym śpiewem, Maurycy Męczekalski na gitarze, Dawid Wydra grający na harmonijce ustnej i trąbce, Tomasz Przymorski, gitarzysta basowy oraz perkusista Sylwester Popławski. Na rozgrzanie publiczności przed gwiazdą wieczoru zaprezentuje się gnieźnieński zespół Pigs Might Fly. Bilety na to wydarzenie w cenie 20 złotych (przedsprzedaż), 25 złotych (w dniu koncertu), do nabycia w MOK i w internecie na kupbilecik.pl. W sobotę, 17 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 odbędzie się popularny turniej tańca „Wiosenne Fanaberie Hip Hop”, który tradycyjnie przygotuje Iwona Piechocka-Jóźwiak, instruktorka MOK. – Do organizacji turnieju podchodzimy już po raz trzynasty, ale cały czas staramy się coś zmieniać. Tegoroczny jest poszerzony o nową kategorię wiekową „Super Dorośli” dla grup z tańczącymi w wieku od 31 lat wzwyż. Takich grup jest coraz więcej, cieszą się rosnącą popularnością. Mało jest dla takich grup turniejów i my wychodzimy naprzeciw tym potrzebom – cieszy się instruktorka, która przy okazji zdradza, że w MOK tworzona jest obecnie taka grupa, której nie ma żadna szkoła tańca w Gnieźnie. – Padają pytania o taką grupę taneczną dla dorosłych – dodaje. Organizatorzy turnieju zapraszają dzieci i młodzież już od lat 7. Na zwycięzców i wyróżnionych czekają medale, puchary i dyplomy, a największa osobistość taneczna otrzyma nagrodę specjalną Grand Prix. – W tańcu nie ma żadnych barier – zachęca I. Piechocka-Jóźwiak.
Koniec marca i okres przedświąteczny to tradycyjna, 16. już edycja Wielkiej Gali Malowania Jaja, w trakcie której poznamy najciekawsze stroje przygotowane wedle hasła: „kury, kurczaki i koguty”. – Mamy nadzieję, że zaangażują się w ten konkurs zarówno osoby indywidualne jak i grupy. Docierając na galę będzie można te piękne stroje zaprezentować, a jednocześnie wręczymy wspaniałe nagrody, jak np. wielki kosz świątecznych upominków, choć każdy uczestnik konkursu, bez względu na wiek, otrzyma od nas upominek związany ze świętami – mówi Kamilla Kozłowska z MOK. Karty zgłoszeń do konkursu można pobrać z internetowej strony MOK i przesłać je lub zostawić w sekretariacie ośrodka do 29 marca, do godziny 10. Prezentacje strojów odbędą się podczas wielkiej gali 29 marca na gnieźnieńskim deptaku (przed Starym Ratuszem) o godzinie 12, a chwilę później dojdzie do rozstrzygnięcia sympatycznego konkursu, który rokrocznie cieszy się dużym zainteresowaniem.
ALEKSANDER KARWOWSKI