Shadow

Miasto dopłaci do wymiany pieca. W puli ćwierć miliona złotych

Rada Miasta Gniezna przyjęła do realizacji miejski program dopłat do wymiany pieców na paliwo stałe. Za wymianę np. węglowego „kopciucha” będzie można dostać połowę kosztu jego zamiany na ogrzewanie ekologiczne. Nabór wniosków rusza jeszcze w tym miesiącu, a pierwsze środki wypłacone zostaną w czerwcu.
Dużym zainteresowaniem cieszył dotychczas wojewódzki program „KAWKA”, który zapewniał dotację do likwidowania starych pieców i wymiany ich na ekologiczne lub podłączenie się do sieci ciepłowniczej. W tracie trzech lat jego funkcjonowania w Gnieźnie, z jego pomocą zlikwidowano 654 piece, najczęściej najgorsze dla środowiska węglowe „kopciuchy”. Niestety, program zakończył się pod koniec 2018 roku i samorządy zostały bez realnego wsparcia mieszkańców w walce z wymianą kiepskich źródeł energii (funkcjonuje program „Czyste Powietrze”, jednak na środki z niego trzeba czasami czekać bardzo długo i dotyczy tylko zabudowy indywidualnej). Dlatego władze Gniezna postanowiły przygotować własny program, który byłby kontynuacją „KAWKI” i tym samym część obciążeń finansowych mieszkańców chcących wymienić piec na ekologiczny, wziąć na własne barki.
Program pn. „Lepsza jakość powietrza w Gnieźnie” został włączony pod obrady Rady Miasta 27 marca. – Sprawa zanieczyszczenia powietrza wszystkim nam głęboko leży na sercu – mówił do radnych przed podjęciem przez nich decyzji o przyjęciu programu Tomasz Budasz, prezydent Gniezna. Początkowo program miał dysponować małą kwotą, ledwie 50 tys. zł, ale udało się ją powiększyć o dodatkowe 200 000 tys. zł. By uzyskać dofinansowanie z miejskiej kasy na wymianę systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym, trzeba zamieszkiwać lokal mieszkalny lub mieszkalny jednorodzinny i zastąpić przestarzałe źródło ogrzewania podłączeniem do sieci ciepłowniczej, ogrzewaniem gazowym lub elektrycznym. Ubiegać się o środki mogą osoby fizyczne (właściciele lokali, współwłaściciele po uzyskaniu zgody wszystkich pozostałych współwłaścicieli, najemcy), wspólnoty mieszkaniowe, a także osoby prawne. Wysokość dotacji wynosi 50% kosztów kwalifikowanych (bez VAT) do sumy maksymalnie 2500 zł na lokal lub budynek z istniejącą instalacją co i 4000 zł na lokal lub budynek bez instalacji co. – Będzie komisja, dwie pary oczu będą kwalifikowały te wnioski, zarówno przed, jak i po realizacji inwestycji. Pieniądze z tego programu będą wcześniej niż z programu „Czyste Powietrze”, bo niektórzy już pół roku czekają za wypłatą tych środków. U nas pójdzie to sprawniej – mówi Jarosław Grobelny, wiceprezydent Gniezna.
Oczywiście, nie każdy wniosek otrzyma po spełnieniu kryteriów dofinansowanie. Ilość środków w budżecie miasta jest ograniczona, zatem wprowadzona zostanie punktacja. – Preferencyjnie będą traktowane te wnioski, polegające na przyłączeniu do miejskiej sieci ciepłowniczej, która nie emituje w miejscu generowania energii cieplnej żadnych ubocznych skutków. Takie ogrzewanie otrzyma 6 punktów – zwraca uwagę wiceprezydent, natomiast jak wyjaśnia – elektryczne i gazowe systemy ogrzewania otrzymają po 3 punkty. – Jest pewna preferencja dla sieci cieplnej, ale jest także preferencja ze strony prezydenta, żeby preferować osoby, które ukończyły 60. rok życia oraz osoby niepełnosprawne i posiadające Kartę Dużej Rodziny – zdradza kolejne założenia programu J. Grobelny.
Uchwałę wprowadzającą w życie program „Lepsza jakość powietrza w Gnieźnie”, radni przyjęli jednogłośnie. Nabór wniosków planowany jest na drugą połowę kwietnia i będzie trwał miesiąc. Procedura wyłonienia beneficjentów dofinansowań powinna zakończyć się w połowie czerwca, co będzie równoznaczne z wypłacaniem środków. Od przyszłego roku prezydent Budasz obiecał zwiększać ilość środków w budżecie na wsparcie w ramach programu oraz rozpoczynać nabory już w okresie styczeń – marzec. ALEKSANDER KARWOWSKI