Shadow

Miasto i powiat jednomyślni w sprawie inwestycji drogowych

Miasto Gniezno (w osobie prezydenta Tomasza Budasz) i powiat gnieźnieński (w osobach starosty Piotra Gruszczyńskiego oraz etatowego członka Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego Mariusza Mądrowskiego) podpisali list intencyjny w sprawie inwestycji drogowych realizowanych na wspólnym majątku. Dzięki temu określono zakres remontów planowanych na ulicach w Gnieźnie, a należących do obu samorządów. Wspomniane inwestycje planowane są do 2024 roku.
 Cieszę się, że mogliśmy podpisać list intencyjny z władzami starostwa. Pracowaliśmy nad tym kilka miesięcy, by w Gnieźnie wspólnie rozwiązywać problemy komunikacyjne. Z mojej strony tę sprawę koordynował przez ten długi czas mój zastępca Jarosław Grobelny. W perspektywie czterech lat na terenie Gniezna powstanie kilka wspólnych inwestycji, które mają rozwiązać znaczące problemy komunikacyjne. To między innymi budowa ronda u zbiegu ulic Chudoby, Żwirki i Wigury, świętego Michała oraz błogosławionej Jolenty, budowa ronda przy ulicach Słowackiego, Roosevelta i Staszica oraz ronda na Winiarach – u zbiegu ulic Gdańska, Winiary, Biskupińska, by łatwiej było wyjechać i włączyć się do ruchu. Dla mnie najważniejsze to porozumienie w zakresie budowy ścieżek rowerowych. Powstanie bowiem ponad 50 kilometrów takich ścieżek na terenie Gniezna. Rozpoczynamy współpracę od 2020 roku, a kończymy cztery lata później – powiedział prezydent Gniezna T. Budasz.
Jak podkreślił starosta gnieźnieński P. Gruszczyński, jest to kontynuacja dobrej współpracy. – Niedawno miasto przekazało na rzecz naszej edukacji jeden z obiektów sportowych. Teraz to inna propozycja dobrej współpracy, chodzi bowiem o wspólne inwestycje na drogach, gdzie właścicielami jest jeden i drugi samorząd. Po paru miesiącach negocjacji udało sie wypracować kompromis, że co roku będziemy prowadzili inwestycje przede wszystkim dbając o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Ścieżki rowerowe pojawią się nie tylko na drogach miejskich i powiatowych, ale również na wojewódzkich i krajowych. Chodzi o to, by stworzyć sieć, aby rowerzyści mogli swobodnie poruszać się po Gnieźnie. Nie zamykamy się na tę kadencję, ale projekty przygotujemy także na następną – dodał starosta.
Mariusz Mądrowski z Zarządu Powiatu poinformował, że pierwsza inwestycja zostanie zrealizowana w 2020 roku i jest to przebudowa skrzyżowania ulic: Pustachowska, Półwiejska i Chłodna na skrzyżowanie z ruchem okrężnym. Kolejna – to przebudowa ulic Okulickiego i Wrzesińskiej – poszerzenie wyjazdu tej pierwszej ulicy w ulicę Wrzesińską. To usprawni wspomniany wyjazd. Przesunięte zostaną zatoki autobusowe i skorygowane przejścia dla pieszych. – Ostatnia z naszych wspólnych planowanych inwestycji – w roku 2024 – to najbardziej kosztochłonna, liczona w milionach złotych, wspomniana inwestycja u zbiegu ulic Słowackiego, Roosevelta i Staszica. Jest między innymi proponowana budowa jednego dużego ronda lub ronda turbinowego – powiedział Mariusz Mądrowski. JAROSŁAW WALERCZAK