Shadow

Mieszkańcy nie chcą prywatnego przedszkola

W hali sportowej Zespołu Szkół w Szczytnikach Duchownych wieczorem, w poniedziałek, 9 lipca odbyło się spotkanie informacyjne władz Gminy Gniezno z prywatnym inwestorem i mieszkańcami w związku z możliwością budowy przedszkola na zasadach publiczno-prywatnych. Mieszkańcy są przeciwni tej inwestycji, a wójt Włodzimierz Leman zaznaczył, że przez najbliższe trzy lata w budżecie gminy nie znajdą się pieniądze na budowę nowego przedszkola w Szczytnikach Duchownych.
**Na początku spotkania Włodzimierz Leman, wójt Gminy Gniezno zapewnił, że jest to pierwsze spotkanie informacyjne z mieszkańcami dotyczące możliwości budowy przedszkola przez prywatnego inwestora. Wójt zapewnił, że żadne ostateczne decyzje w tej sprawie nie zapadły i jeżeli mieszkańcy się nie zgodzą na tę inwestycję, to on nie będzie naciskał. Obecnie w Szczytnikach Duchownych przy szkole funkcjonuje przedszkole, w którym są cztery oddziały po 25 dzieci, łącznie do przedszkola uczęszcza 100 dzieci. W roku szkolnym 2017/2018 do przedszkola nie dostało się 13 dzieci. Obecnie zapotrzebowanie jest na około 120 dzieci. – Szczytniki Duchowne są w takiej sytuacji, że w szkole brakuje miejsca, w przedszkolu też brakuje miejsc. Gmina w najbliższym okresie dwóch, trzech lat nie będzie w stanie wybudować nowego przedszkola. Nadarzyła się okazja, pojawili się inwestorzy, którzy na terenie Wielkopolski wybudowali kilkanaście przedszkoli. Rozmawiałem z wieloma burmistrzami i wójtami w tych miejscowościach, gdzie ta forma funkcjonuje. Postanowiłem nawiązać kontakt z inwestorem i zorganizować spotkanie z państwem w celu zapoznania się z tą propozycją budowy przedszkola przez prywatnego inwestora. Decyzja w tej sprawie należy do woli ludu, jeżeli będzie akceptacja tego przedsięwzięcia to przystąpimy do niego, a jeżeli państwo się sprzeciwicie przeciwko tej inwestycji, to od niej odstąpimy – powiedział wójt W. Leman. Przedszkole miałby wybudować prywatny inwestor, gmina jak do tej pory przekazywałaby dotację w stu procentach za pobyt dziecka; za każdą godzinę powyżej piątej godziny pobytu dziecka w przedszkolu rodzic by płacił 1 zł oraz koszty wyżywienia, czyli pobyt dziecka byłby na tych samych zasadach co do tej pory w gminnym przedszkolu. Prywatny inwestor wybudował już na takich zasadach przedszkola w Swarzędzu (150 dzieci), Grodzisku Wielkopolskim (200 dzieci) i prowadzą działania przejęcia przedszkola w Lesznie. – Budujemy przedszkole, które jest prowadzone przez prywatnego operatora na zasadach przedszkola publicznego. Dla państwa nie ma różnicy czy przyprowadzacie dziecko do przedszkola publicznego prowadzonego przez gminę, czy prowadzonego przez prywatnego operatora, ponieważ my nie pobieramy żadnych opłat oprócz tych, które są zapisane ustawowo, czyli złotówka powyżej piątej godziny pobytu plus odpłatność za wyżywienie. Budujemy przedszkola zgodnie z normami obowiązującymi w Polsce, budujemy większe sale, jest wentylacja mechaniczna, ogrzewanie podłogowe – wyjaśniał Szymon Stec, przedstawiciel inwestora.
Od samego początku mieszkańcy byli negatywnie nastawieni do tej inwestycji. Dali jasno do zrozumienia, że nie chcą przedszkola za zasadach publiczno-prywatnych, a chcą, żeby nowe przedszkole wybudowała im gmina. Argumentowali to głównie tym, że w przyszłości będzie jeszcze więcej dzieci w tym rejonie, ponieważ coraz więcej ludzi buduje się na tym terenie, przybywa mieszkańców, w szczególności z małymi dziećmi. Pytali także wójta, czy w momencie powstania prywatnego przedszkola zostanie zlikwidowane obecne przedszkole. Wójt poinformował, że zależy to tylko i wyłącznie od rodziców dzieci uczęszczających do gminnego przedszkola. Jakby wyrazili na to zgodę, to dzieci będą chodzić do przedszkola wybudowanego przez inwestora prywatnego, a pozyskane pomieszczenia gminnego przedszkola powiększą szkołę. Mieszkańcy pomimo zapewnień inwestora, że dotacja z gminy jest wystarczająca na funkcjonowanie przedszkola i nie bierze on żadnego dodatkowego czesnego, nie przekonali się do tego pomysłu. Obawiają się oni, że na przykład przez pierwsze dwa lata funkcjonowania takiego przedszkola operator prywatny nie będzie brał czesnego, a później może zmienić zasady działania i odpłatność za przedszkole będzie o wiele większa. Spotkanie informacyjne pokazało, że mieszkańcy są przeciwni temu przedsięwzięciu, więc najprawdopodobniej na razie nic w tej kwestii się nie zmieni i nadal będzie funkcjonowało gminne przedszkole w Szczytnikach Duchownych, które dysponuje setką miejsc dla dzieci. W spotkaniu udział wziął także m.in. wicestarosta Jerzy Berlik, przewodniczący rady gminy Piotr Łykowski, sekretarz Anna Pacholczyk, przewodniczący komisji oświaty Marian Kaźmierczak, radni: Maria Brykczyńska, Wioletta Nawrocka, Agata Górna oraz Marcin Król, przewodniczący rady Fundacji na Rzecz Wsparcia Innowacji w JST z Poznania. BEATA KRZYŚKA**