Shadow

Młodzież zafascynowana historią swojego kraju

Podróż przez wieki polskiej historii, wspaniałe postacie, wyjątkowo wzruszające momenty dziejów. To spektakl „Kto Ty jesteś”, który pod opieką swojej nauczycielki historii, przygotowała młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Gnieźnie.
W murach gnieźnieńskiego Starego Ratusza młodzież gnieźnieńskiego „Ekonomika” po raz kolejny zaprezentowała swój własny autorski spektakl patriotyczny, który przygotowała z okazji ubiegłorocznego Święta Niepodległości. Teatr, to nie tylko zabawa w sztukę, ale nade wszystko wymagająca lekcja historii. – W naszym widowisku przedstawiamy najważniejsze wydarzenia z kart historii naszej ojczyzny – mówi Bartłomiej Jacek, uczeń szkoły. – Widzimy ją i podchodzimy do niej bardzo poważnie. Każdy wie, jaka ona była trudna. O historię trzeba dbać, bo kto nie zna historii nie zna swojego narodu – podkreśla.
W swoim spektaklu młodzież przyjrzała się wielu kartom historii, nie pominęła jej bolesnych momentów jak rozbiory, ale przyjrzała się także chwilom triumfu i sukcesom wybitnych postaci. – Przede wszystkim chcemy pokazać w jaki sposób uczniowie mogą sami przedstawić losy swoich bohaterów – zdradza Monika Kolber, nauczycielka historii odpowiedzialna za projekt. – A po drugie, chcemy opowiedzieć o historii Polski z różnych aspektów, jak historyczne i kulturowe. Ważne jest również, żeby młodzież sama dobierała pewne części ze scenariusza, na przykład role postaci, czy stroje i muzykę – opowiada. Sam spektakl to duże przedsięwzięcie, bo to nie tylko współpraca aż 30 aktorów, ale także scenografia, choreografia, oświetlenie, muzyka. Wszystko z pomysłu samych uczniów i przez nich nadzorowane. – Oni bardzo czują to przedstawienie i pragną zaprezentować, i interpretować historię, i kulturę Polski. Przyznam, że sama nie byłam świadoma tego, że tworząc coś takiego, stworzy się wielka grupa chętna grać ten spektakl wielokrotnie. Tu ogromny szacunek dla uczniów – cieszy się nauczycielka.
Co najbardziej symptomatyczne, a ukazane jest na końcu spektaklu – siła narodu i jego wielkość tkwi w młodych pokoleniach, które będą ten kraj prowadzić przez dalsze dzieje świata. To dobry znak, jeśli młodzież sama chce odkrywać i prezentować historię swojego kraju. (ak)