Shadow

Mogę tylko zapewnić kibiców, że sytuacja jest bardzo stabilna

{CAPTION}
Żużel to bardzo drogi sport, dlatego odpowiednie zaplecze finansowe ma bardzo duży wpływ na wyniki sportowe i przyszłość klubu. Rozmowa z Dariuszem Kowalczykiem, menadżerem ds. finansowych w GTM Start Gniezno.
*Jesteś nową osobą, która do tej pory nie była zaangażowana w sport żużlowy w Gnieźnie. Jak to się stało, że trafiłeś do GTM Start? *- Otrzymałem zaproszenie do współpracy od Rafaela Wojciechowskiego i po krótkiej rozmowie stwierdziłem, że warto podnieść rękawicę i spróbować reaktywować żużel z kilku podstawowych powodów. Po pierwsze – kocham motocykle, po drugie – chcę sprawdzić własną osobę, czy potrafię sprostać wyzwaniu i chyba najważniejszy argument, pozasportowy, naprawa rodzinnych więzi.
*- Jak obecnie, u progu sezonu, wygląda sytuacja finansowa gnieźnieńskiego klubu? – *Jesteśmy na etapie rozmów ze sponsorami. To najważniejszy przychód dla naszego budżetu oprócz wpływu z biletów i karnetów. Sytuacja nie jest łatwa, wiele osób jest zrażonych do żużla poprzednimi działaniami. Dużym zaufaniem obdarzyły nas władze miasta Gniezna z panem prezydentem Tomaszem Budaszem na czele, które w każdym momencie maksymalnie nas wspierają. Przy takiej okazji dziękuję wszystkim firmom, które wspierały nas w ubiegłym roku. Poszukujemy sponsora tytularnego i sponsorów klubu. Rozmowy cały czas trwają. Wszystkie nasze działania są skierowane w kierunku budżetu realnego, a nie wirtualnego. Musimy wywiązać się z zobowiązań wobec zawodników, dlatego od początku uczestniczyłem w procesie podpisywania kontraktów, aby warunki były do spełnienia. Zawieraliśmy z żużlowcami kontrakty profesjonalne, tylko jeden kontrakt jest na zasadach amatorskich. Mogę tylko zapewnić kibiców, że sytuacja jest bardzo stabilna i jesteśmy przygotowani finansowo na zwycięstwa w każdym meczu ligowym.
*- Mówiłeś o wpływach z biletów i karnetów. Kibice mają możliwość nabycia wejściówek na całą rundę zasadniczą w bardzo atrakcyjnych cenach. Jaka jest polityka klubu w tym temacie? *- Sytuacja jest bardzo prosta. Jeżeli kibice chcą sukcesów sportowych to muszą w tym projekcie aktywnie uczestniczyć, czyli przychodzić na stadion. Podjąłem decyzję o bardzo przystępnej polityce cenowej dla fanów speedwaya, którzy chcą oglądać żużel przy Wrzesińskiej. Rozpoczęliśmy sprzedaż karnetów i chcę podkreślić, że osoby, które zdecydują się na ich zakup będą miały dużo wartości dodanej w całym sezonie. Poza tym, że karnety nie są w wygórowanej cenie każdy otrzyma możliwość wejścia na stadion uprzywilejowaną bramką i darmowy program zawodów na rozgrywki ligowe/, /darmowe wejście na zawody młodzieżowe i darmowe wejście na sparingi. Ponadto dajemy rabat 20% na zakup gadżetów klubowych oraz biletów na turnieje indywidualne. Oprócz tego 10% zniżki na zakup karnetów na rok 2018. Nabywca karnetu na trybunę ma możliwość wyboru miejsca siedzącego. Przypomnę, że karnety są w cenie 120 zł (normalny) i 90 zł (ulgowy) na sektory AB oraz 99 zł normalny i 75 zł ulgowy na sektor C. Trybuna to koszt 199 zł. Kwoty te obowiązują tylko do końca lutego. Po tym terminie cena wzrośnie więc zapraszam do sekretariatu klubu od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 16. Karnety ofertujemy także dla firm, które mogą zakupić je dla swoich pracowników. Przy większej ilości możemy spersonalizować miejsca bądź sektor.
*- Największą imprezą w sezonie będzie bez wątpienia turniej Speedway Best Pairs. Czy znane są już ceny biletów na imprezę, która odbędzie się w Gnieźnie 2 maja? – *Pod względem logistycznym oraz wymogów, jakie przed nami postawił właściciel praw do organizacji tej imprezy to zdecydowanie jest największe wyzwanie. Niestety, nie mamy wpływu na ceny biletów, bo ustala je firma One Sport. Mam jednak dobrą wiadomość. Wynegocjowaliśmy 20% bonifikaty na zakup biletów dla posiadaczy karnetów i pewność zakupu biletów na SBP. Do określonego czasu część biletów będzie zarezerwowana właśnie dla nich.
*- Jakie są prognozy sprzedaży karnetów? Wspomniana atrakcyjna cena powinna działać bardzo zachęcająco. – *Chcemy oczywiście sprzedać jak najwięcej karnetów, ale najbardziej powinni być zainteresowani tym sami kibice *- *otrzymują oni wiele wartości dodanych, o których wspominałem. Chciałbym, aby żużlowa Polska zobaczyła, że zasługujemy na wyższą klasę rozgrywkową i wzorem Lecha Poznań, który grając w II lidze gromadził 25 tysięcy kibiców, ściągnąć na stadion jak najwięcej fanów.
*- Kibice mogą wspomóc klub finansowo przekazując 1% podatku dochodowego na rozwój sportu żużlowego. *- Jesteśmy w okresie składania deklaracji PIT. Zachęcam do wspierania klubu poprzez przekazanie 1% na rozwój żużla w Gnieźnie. Aby to zrobić po wyliczeniu kwoty podatku do zapłaty za rok podatkowy 2016 w odpowiednich rubrykach zeznania podatkowego – „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP” wpisać należy numer KRS 0000197334 oraz podać konkretny cel – „GTM START Gniezno, ul. Wrzesińska 27-29, Gniezno.” Wsparcie naszego klubu w taki sposób jest możliwe dzięki zawartemu porozumieniu z Fundacją Partnerstwo.
*- A cele sportowe stawiane przed drużyną na zbliżający się sezon 2017? *- Cele sportowe muszą sobie postawić zawodnicy i trener, bo to profesjonaliści. Nie wywieramy żadnej presji. Presję to zrobił sobie Lublin. My jako klub możemy tylko stworzyć odpowiednie warunki. Myślę, że jak do tej pory wszystko idzie w dobra stronę. Zawodnicy otrzymali środki na przygotowanie sprzętowe do sezonu. Ze sfery przygotowania fizycznego przeprowadziliśmy badania wydolnościowe z firmą Sportlab. Zostaną one powtórzone w marcu. Dzięki temu będziemy mieli wiedzę kto i jak przygotował się w zimowej przerwie do sezonu. Za chwilę wyjeżdżamy na obóz kondycyjny w góry. Podpisaliśmy kontrakt z psychologiem sportowym Damianem Salwinem, który będzie pracował głównie z naszą szkółką i juniorami. Współpracujemy także z firmą Commercial Communication. To nasz partner, który wspiera nas w kwestiach marketingu i reklamy. Mamy bardzo dobrze przygotowanego merytorycznie trenera, choć z małym doświadczeniem, ale pokładam w nim duże nadzieje. Kadra zawodnicza była dobierana wg klucza wychowanek i charakter, ale w tej chwili wszystkich naszych zawodników traktuję jak wychowanków, bo Marcin Nowak i Damian Stalkowski zostali w pewnym sensie adoptowani przez GTM Start i razem zaczynamy przygodę pod tytułem żużel w Gnieźnie. Spełniając te warunki jestem spokojny o wynik sportowy, bo przecież on przychodzi na końcu. Dla mnie najważniejsza jest inwestycja w minitor i szkolenie młodzieży.