Shadow

MOK z zewnętrznymi grantami

Prawie 40 tys. złotych otrzymał Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie na dwa projekty związane z twórczością polskich pisarzy – Adama Mickiewicza i Marii Konopnickiej. W dodatku MOK jako jedna z zaledwie 14 instytucji z kraju weźmie udział w prestiżowym programie realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.
Radości z ostatnich rozstrzygnięć programów kulturalnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie kryje Dariusz Pilak, dyrektor MOK. – Udało nam się wygrać projekty do których aplikowaliśmy jako Miejski Ośrodek Kultury i w których rozstrzygnięcia już nastąpiły – informuje. Pierwsze jest związane z Adamem Mickiewiczem. Tutaj dofinansowanie w kwocie 18 000 złotych uzyskał interdyscyplinarny projekt edukacyjny pt. „Nowe widzenie świata w „Balladach i romansach” Adama Mickiewicza”. Ten zbiór ballad w tym roku obchodzi dwusetną rocznicę wydania, nadarza się zatem okazja do nowego spojrzenia na to dzieło mickiewiczowskiego pióra. – W ramach tego działania chcemy zrealizować warsztaty, zajęcia edukacyjne oraz wykorzystać nowe media, książki ilustrowane z napisami oraz zrealizować grę terenową – mówi Kamilla Kozłowska, koordynatorka projektu. Finał przewidziany jest 3 września podczas akcji Narodowego Czytania.
Drugi z projektów obdarowanych grantem ministerialnym, dotyczy 180. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej. W ramach programu „Promocja czytelnictwa 2022” – dzięki kwocie 21 000 złotych zrealizowany zostanie projekt pt. „(nie)Znana Konopnicka”. Wydarzenia w ramach projektu będą adresowane do wszystkich grup wiekowych – od najmłodszych dzieci, po seniorów. – Będziemy mieli tu bardzo dużo działań, które zakończymy koncertem – zdradza Kamilla Kozłowska, a celem projektu ma być pokazanie odbiorcom w różnym wieku, że twórczość Konopnickiej niesłusznie kojarzona jest jako synonim nudy i archaiczności. Inne wieści płyną do MOK z Narodowego Centrum Kultury. Pracownicy ośrodka jako jedni z 14 podobnych instytucji w kraju wezmą udział w prestiżowym programie pt.„Zaproś nas do siebie!”. – Przez cały rok będziemy się doposażać w wiedzę. Przed nami wizyty studyjne, konferencje, warsztaty i liczne wyjazdy – mówi Dominika Sochacka-Drzewiecka. – To wszystko po to, byśmy mogli przygotować ciekawą ofertę w zrewitalizowanym już budynku MOK. Chcemy tworzyć ją razem z całą społecznością lokalną, bo chcemy włączać ją i animować w tej naszej kulturalnej rzeczywistości – wyjaśnia. ALEKSANDER KARWOWSKI