Shadow

Muzealnicy jak „T-raperzy znad Wisły”, nagrają utwory o wczesnych Piastach

O tym, że pracownicy gnieźnieńskiego Muzeum Początków Państwa Polskiego nie tylko znają się na opisywaniu historii, mogliśmy się przekonać, gdy śpiewająco zachęcili do odwiedzenia nowej muzealnej wystawy czasowej w Gnieźnie. Teraz tym tropem podążą w świat.
W listopadzie ubiegłego roku miała miejsce inauguracja nowej wystawy czasowej wMuzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie pt. „Archeologia wysp. Wyspy na peryferiach monarchii wczesnopiastowskiej”. Jednak zaskakująco, promocję tego wydarzenia wzmocniło nagranie piosenki przez dwóch muzealników: Michała Pilasa i Jarosława „Mixera” Mikołajczyka, którzy napisali, a potem nagrali piosenkę, dodatkowo obrazując ją teledyskiem. Pomysł tak się spodobał, że promowanie historii wczesnośredniowiecznej za pomocą muzyki, będzie miało ciąg dalszy. Przed laty furorę w Polsce zrobił kwartet komików – Grzegorz Wasowski, Sławomir Szczęśniak, Lucyna Malec i Andrzej Butruk. W zabawny sposób rapując, opowiadali historię Polski. Jako „T-raperzy znad Wisły” nagrali sześć płyt. Czy tym śladem pójdą gnieźnieńscy muzealnicy?
Na razie udało im się uzyskać grant od Fundacji PZU na swój projekt, który nazwany został „Piast Superstars”. „Wspólnie ze znanymi muzykami nagramy piosenki i teledyski o pierwszych władcach piastowskich. Na razie dwa. Niektórzy już zaczęli komponować… Kłótnie o preferowane style muzyczne dopiero się zaczną. No bo co lepsze? Mieszkopolo czy Szczodry Metal?” – śmieją się muzealnicy. Pierwsze efekty ich pracy mamy poznać niebawem. (ak)