Shadow

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy świętuje 50 lat działalności

Pół roku potrwają imprezy, spotkania i wydarzenia towarzyszące jubileuszowi istnienia Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. W 1969 roku powołano instytucję opiekującą się wyspą Ostrów Lednicki, na której znajduje się kaplica księcia Mieszka I – domniemane miejsce chrztu Polski.
Choć odkrywanie długiej historii i znaczenia wyspy na jeziorze Lednickim sięga aż drugiej połowy XIX wieku, kiedy w 1856 roku przestrzeń Ostrowa Lednickiego z ruinami i kaplicą wykupił z rąk pruskich Albin hrabia Węsierski, to dopiero formalne działania w latach 60. XX wieku doprowadziły do zinstytucjonalizowania ośrodka badawczego, który za cel obrał sobie organizację rezerwatu archeologicznego w tym miejscu. Historię powstania muzeum datuje się na 1969 rok, kiedy 1 stycznia Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zaczęło istnieć mocą uchwały Powiatowej Rady Narodowej w Gnieźnie. – Dziś Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy jest muzeum wielooddziałowym – przypomina prof. dr hab. Andrzej Marek Wyrwa, dyrektor muzeum. – Pierwotnie opiekowało się tylko ruinami na wyspie jeziora Lednica („wyspa władców”), później dołączono do niego całą jego otulinę, a następnie gród z reliktami zabudowy architektonicznej w Gieczu (od 1984 roku), z czasem wielki gród w Grzybowie koło Wrześni (od 1997 roku), a ostatnio też grodzisko w Radzimiu koło Murowanej Gośliny. W 1973 roku w strukturach organizacyjnych muzeum utworzono oddział etnograficzny, który dał początek powołanemu w 1975 roku Wielkopolskiemu Parkowi Etnograficznemu w Dziekanowicach. Obecnie oprócz tworzonej tam z oryginalnych i rekonstruowanych obiektów ekspozycji wsi wielkopolskiej podlega mu jeszcze kilka pojedynczych przykładów budownictwa ludowego przeniesionych lub chronionych in situ, tj. m.in. obiekty w Lednogórze (Moraczewie), Rybitwach i Rogierówku – opowiada o historii placówki.
Główne jubileuszowe uroczystości potrwają od 15 kwietnia aż do 15 października. Obchody okrągłej rocznicy rozpoczną się w Sławnie i na Lednicy, gdzie przypomniana zostanie istotna rola Albina hrabiego Węsierskiego. Jeszcze w kwietniu otwarte zostaną wystawy w Małym Skansenie: jubileuszowa wystawa prezentująca historię zainteresowania Ostrowem Lednickim „Pomnikiem Historii Kultury Narodu” od 1856 do 1968 roku i w okresie 50 lat istnienia Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz wystawa „Baseny chrzcielne z Ostrowa Lednickiego, źródłem chrześcijaństwa w Polsce”. W maju w muzeum uroczyście przyznana zostanie Nagroda Lednickiego Orła Piastowskiego, a w czerwcu odbędzie się 50. edycja Nocy Kupały – cyklicznej imprezy kulturalno-historycznej nawiązującej do przedchrześcijańskiej tradycji kulturowej. Główne uroczystości z okazji jubileuszu 50-lecia Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy odbędą się 6 września w samo południe, z udziałem Patronów Honorowych, muzealników z Polski, pracowników muzeum i licznego grona zaproszonych gości. (oak)