Shadow

Muzeum rozbierze dach nad sąsiednim garażem podziemnym. Grozi mu zawalenie

O sprawie dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego informował już w marcu tego roku. Na skutek zimowych, obfitych opadów śniegu, leciwa już konstrukcja dachu nad placem manewrowym przy podziemnym garażu uległa dalszemu zniszczeniu.
O sytuacji z dachem jako jednym z głównych wyzwań stojących przed dyrekcją muzeum w 2021 roku, opowiedział w marcu miejskim radnym kierujący placówką dr Michał Bogacki. Wystający niewiele ponad grunt dach nad placem manewrowym muzealnych garaży potrzebuje poważnej interwencji. – Dach jest uszkodzony, a to uszkodzenie może spowodować zawalenie. Ucierpiałby przy tym sam budynek – alarmował wówczas dyrektor muzeum. Liczący sobie 43 lata budynek z Zespołu Budynków Tysiąclecia Państwa Polskiego, co jakiś czas zaskakuje muzealników niemiłymi niespodziankami. Kilka lat temu obiekt wymagał kapitalnego remontu dachu. W pośpiechu budowana wielka inwestycja przypadła na kryzys gospodarczy i brak materiałów budowlanych. Teraz ujawniają się tego efekty. Dach nad wspomnianym placem manewrowym jest odgrodzony od reszty terenu płotem już od wielu miesięcy. „W miejscu uszkodzeń ściany, wsparty jest stalowy podciąg podtrzymujący zadaszenie placu manewrowego zagrażający zawaleniu i zagrażający w sposób znaczny użytkownikom obiektu” – zapisano w dokumentacji budowlanej rozbiórki problematycznego dachu. By chronić sam główny gmach muzeum zdecydowano się na rozbiórkę. Przewidywany jej koszt oscylował wokół kwoty 1,5 mln złotych. Ostatecznie w postępowaniu przetargowym wygrała oferta za kwotę prawie 1,4 mln złotych. Rozbiórkę przeprowadzi firma Grinbud z Gniezna.
„Projektowana obecnie rozbiórka, obejmuje zadaszenie placu manewrowego przed garażami podziemnymi od strony północnej. Celem rozbiórki jest eliminacja zagrożenia wynikająca z przekroczeń stanów granicznych nośności oraz stanów granicznych nośności do użytkowania, tym samym polega na wyeliminowaniu zawalenia budynku, które bez prac naprawczych byłoby nieuniknione. Opracowanie jest także reakcją na pisma Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Gnieźnie, Biura Nadzoru Inwestorskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz na Ekspertyzę techniczną dotyczącą ustalenia przyczyn uszkodzenia ściany piwnic od strony północnej w budynku z propozycją dalszych działań zapewniających bezpieczeństwo i trwałość obiektu” – czytamy w dokumentacji. Dach ma być rozebrany do końca listopada tego roku. (ak)