Shadow

Muzyczna podróż przez Bałkany i Wielkopolskę

W archikatedrze gnieźnieńskiej w piątkowy wieczór, 23 sierpnia odbył się pierwszy koncert z trzech, inaugurujący 12. edycję festiwalu Akademia Gitary pod tytułem „Muzyczna podróż przez Bałkany i Wielkopolskę”. Publiczność miała okazję wysłuchać m.in. nowej kompozycji Aleksandra Dębicza pt. „PasaCatedrale”.
**Licznie przybyli gości i mieszkańcy mieli okazję na początku koncertu wysłuchać Orkiestry Świętego Marcina pod dyrekcją Piotra Deptucha w utworze Ryszarda Wagnera „Idylla Zygfryda”. Następnie publiczność wysłuchała m.in. premierowego wykonania kompozycji stworzonej specjalnie z myślą o festiwalowej publiczności i trzech najstarszych katedrach: w Kołobrzegu, Gnieźnie i Poznaniu skomponowaną przez Aleksandra Dębicza – „PasaCatedral”. Tego wieczoru Łukaszowi Kuropaczewskiemu towarzyszył Aleksander Dębicz, utalentowany pianista młodego pokolenia i zwycięzca Transatlantyk Instant Composition Contest 2013 oraz Orkiestra Świętego Marcina pod dyrekcją Piotra Deptucha. W repertuarze artystów znalazły się m.in. takie utwory jak Koncert D-dur na gitarę i smyczki Antonio Vivaldiego, czy Koncert fortepianowy d-moll BWV 1052 Jana Sebastiana Bacha. Drugi z gnieźnieńskich koncertów organizowanych w ramach Akademii Gitary, podczas którego publiczności zaprezentuje się Agnew McAllister Duo, rozpocznie się w czwartek, 29 sierpnia o g. 19 w restauracji „Dobry Browar”. Irlandzka flecistka Aisling Agnew i szkodzi gitarzysta Matthew McAllister to duet, który rozpoznawalny jest już na całym świecie. Wstęp wolny.
Trzeci, festiwalowy koncert w Gnieźnie, odbędzie się w Pałacu Balcerowo w sobotę, 7 września o g. 19. Wystąpi Michał Sobierajski, utalentowany wokalista, pianista oraz kompozytor z Poznania. Wstęp wolny. Więcej informacji o festiwalu oraz szczegółowy program dostępny na stronie internetowej www.akademiagitary.pl (bk)**
**