Shadow

Nad „Weneją” ponownie zaczyna świecić Latarnia

Już drugi sezon działalności rozpoczyna społeczna inicjatywa „Latarnia na Wenei”, która rok temu – dzięki zaangażowaniu mieszkańców i stowarzyszeniu „Ośla Ławka” – zagospodarowała plac nad jeziorem Jelonek (zwanym popularnie „Weneją”) i stworzyła przy nim niezależne centrum kultury, pełne zajęć z aktywności społecznej. Drugi sezon działalności ośrodka zapowiada się niemniej ciekawie niż poprzedni – o czym zapewniają organizatorzy.
Okolice jeziora Jelonek w Gnieźnie od lat czekały na zagospodarowanie wydarzeniami, które wciągnęłyby i zachęciły do udziału gnieźnian licznie korzystających z uroków okolicy. Rok temu za sprawą grantu, stowarzyszenie „Ośla Ławka” uzyskało od miasta plac przy jednym z budynków gospodarczych obok jeziora i zamieniła go w kolorowe miejsce wydarzeń kulturalnych, aktywności społecznych i koncertów. Miejsce działało niemal przez cały okres, od wiosny do jesieni i mocno włączyło się w ubogacanie oferty kulturalno-społecznej miasta.
Od 17 maja ruszył drugi sezon ośrodka, który światłem swojej „latarni” wyznaczać będzie drogę do kultury w okolicy jeziora, aż do połowy września. – Zależy nam na tym, aby pokazać kulturę i animować tę przestrzeń w inny sposób niż robią to inne instytucje – mówi Jakub Dzionek z „Oślej Ławki”. Jak wylicza jeden z pomysłodawców inicjatywy, w tym roku działalność „Latarni na Wenei” wspierać będą granty z kilku instytucji: 19 tys. zł z budżetu Miasta Gniezna, 3 tys. zł z budżetu Powiatu Gnieźnieńskiego oraz 43 tys. zł z Narodowego Centrum Kultury. Ten ostatni, najwyższy grant, udało się uzyskać dzięki współpracy stowarzyszenia z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna i jej dyrektorem Piotrem Wiśniewskim.
Co w ramach tych środków czeka na gnieźnian, wyjaśnia Alex Freiheit z „Oślej Ławki”. – Będzie się działo dużo, choć idziemy kluczem ubiegłorocznym. Ludziom się bardzo podobało, więc kontynuujemy te pomysły i je rozszerzamy – zapewnia. Dzięki środkom powiatowym odbędzie się impreza pn. „Noc Wenecka”, w ramach której odbywać się będą warsztaty dla dzieci, koncerty kameralne z muzyką XX wieku oraz spotkania z gwarą, które poprowadzi popularny Szczun z Karei, czyli dziennikarz Jarek Mixer Mikołajczyk. Ofertą dla dzieci będzie projekt „Latoś”, który wsparł Urząd Miejski. – Poruszać będzie tematykę ekologiczną i łączenia jej ze sztuką – dodaje A. Freiheit. Największy projekt to „Latoś na Wenei”, ze wspaniałymi koncertami, warsztatami i pokazami. W ich ramach spotkania czytelnicze, pokazy filmów i koncerty muzyki świata, m.in. Hańby, Wacława Zimpla czy Jerza Igora. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny. (ak)