Shadow

Nadleśnictwo Gniezno milionerem! Otrzymało grant od firmy VELUX

To prawdziwa rzadkość, ale jednak się zdarza. Pracownicy gnieźnieńskich fabryk duńskiego producenta okien i okuć VELUX wraz z Zarządem firmy postanowili obdarować gnieźnieńskie Nadleśnictwo środkami finansowymi, które pozwolą przygotować w Lesie Miejskim „Leśną Oazę” – miejsce ochrony przyrody, spotkań, wypoczynku i edukacji ekologicznej. Będzie ona dostępna bezpłatnie dla wszystkich gnieźnian.
Nastroje w Nadleśnictwie Gniezno dopisują, a to za sprawą wieści jakie przekazali leśnikom Zarząd wraz z pracownikami gnieźnieńskich fabryk firmy VELUX. Przy firmie już od 30 lat działa Fundacja Pracownicza, która wspiera pracowników i ich rodziny w trudnej sytuacji zdrowotnej lub materialnej oraz wspiera także inicjatywy społeczne w lokalnych środowiskach, na terenie których działają fabryki duńskiego producenta. Tylko przez minione dwa lata Fundacja wsparła w Gnieźnie 42 placówki i instytucje. Jednak tym razem projekt jest zupełnie oryginalny, bowiem łączy się z 30. rocznicą powstania Fundacji Pracowniczej. Z powodu pandemii Covid-19 i związanymi z nią ograniczeniami w przemieszczaniu się, zrozumieliśmy wszyscy jak ważny i potrzebny jest kontakt z naturą i jak mocno za nią tęsknimy. Stąd Fundacja zachęciła pracowników VELUX-a do zaproponowania pomysłów na realizację programów aktywności na świeżym powietrzu. – Naturalnym dla nas było, że chcemy taki program zrobić z kimś lokalnym. Najlepiej z zarządcą terenów zieleni. Padło na lokalne Nadleśnictwo, które spytaliśmy, czy w takim projekcie chce wziąć udział – mówi Robert Purol, dyrektor zarządzający fabrykami VELUX w Gnieźnie. – Już od samego początku dało się wyczuć pasję u gnieźnieńskich leśników i teraz po miesiącach przygotowań w końcu możemy startować – cieszy się przedstawiciel duńskiej firmy.
Leśna Oaza, która będzie efektem przyznanego Nadleśnictwu grantu, powstanie w okolicy istniejącego dziś przy siedzibie leśników obiektu edukacyjnego „Gajówka”. To zaledwie kilka kilometrów od samego Gniezna. Można tu dotrzeć samochodem, pieszo lub rowerem przez Las Miejski. Powstać mają tu strefy: kreatywnych zabaw dla dzieci na łonie natury, relaksu dla dorosłych i seniorów oraz plenerowa siłownia w stylu eko. Wytyczona zostanie też kreatywna ścieżka edukacyjna o długości 1,3 km. – Przecież to bardzo ważne, by relaksować się, spędzać czas na wolnym powietrzu. Tylko gdzie jak nie w lesie? Naszą misją jako VELUX jest dostarczanie światła dziennego i świeżego powietrza do domów, a tego tutaj jest pod dostatkiem. Myślimy, że nasi pracownicy będą w stanie odwiedzać to miejsce i korzystać z jego walorów – podkreśla Robert Purol. Gospodarz leśnego miejsca – Michał Michalak, nadleśniczy Nadleśnictwa Gniezno, nie kryje wielkiej satysfakcji z otrzymanego grantu, który jeszcze mocniej urozmaici zasoby edukacyjne Lasu Miejskiego. – To wielkie wyróżnienie – podkreśla. Jak dodaje, miejsce będzie zupełnie bezpłatne i czynne cały czas dla wszystkich zainteresowanych. – Jest wiele grup, które chcą korzystać ze świeżego powietrza i chcą odpocząć. Planowana ścieżka edukacyjna posłuży i relaksowi, i nauce. Powstaną tu tablice, które przybliżą spacerującym życie lasu, pracę leśników oraz zwrócimy uwagę na piękno przyrody, byśmy mieli świadomość co nas otacza – wylicza nadleśniczy. Jak dodaje M. Michalak, przed nim i całą załogą przez niego kierowaną, wyzwanie jak najlepszego zagospodarowania otrzymanych środków. – Jestem bardzo dumny, że doceniono naszą pracę i zauważono nas w środowisku gnieźnieńskim, ale czuję też odpowiedzialność, że oczekiwania są bardzo duże. Chcemy aby wyszło tu coś atrakcyjnego, ładnego, pożytecznego, żeby ludziom dobrze służyło na lata – podkreśla nadleśniczy. Całość projektu ma być ukończona najpóźniej jesienią 2024 roku. ALEKSANDER KARWOWSKI