Od poniedziałku, 2 października w całej Polsce obowiązują nowe zasady udzielania świadczeń w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Zmieniły się także zasady udzielania świadczeń zdrowotnych w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR). Modyfikacja dotychczasowych zasad nastąpiła również w Gnieźnie. Gdzie pacjenci mogą teraz szukać pomocy? – Ze wszystkimi schorzeniami całodobowo udajemy się do budynku szpitalnego przy ul. 3 Maja 37 – informuje Krzysztof Bestwina, dyrektor Szpitala Pomnik Chrztu Polski.
Jak tłumaczy dyrektor gnieźnieńskiej lecznicy, zmiany zostały wywołane wprowadzeniem tzw. „sieci szpitali”. – W ramach sieci szpitali każdy szpital musi mieć w swojej strukturze Nocną i Świąteczną Opiekę Zdrowotną i ta usługa musi działać w bezpośrednim sąsiedztwie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, w tej samej lokalizacji – tłumaczy dyrektor gnieźnieńskiej lecznicy. – Idea Ministra Zdrowia jest taka, żeby tym sposobem skrócić czas oczekiwania pacjentów na przyjęcie w SOR. Wydaje nam się, że cel jest słuszny, jednak nie wiem, czy mimo wszystko to do końca rozwiąże problem kolejek w SOR, aczkolwiek trzeba być dobrej myśli. Mamy nadzieję, że ten krok rzeczywiście przyczyni się do tego, że pacjenci będą mieli nieco ułatwiony dostęp do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, bowiem często także w naszym szpitalu zdarzało się tak, że pacjenci kierowali się wprost na SOR ze zwykłymi schorzeniami, np. z podwyższoną temperaturą, czy bólem głowy – dodaje.
I tak, od 2 października w przypadkach nagłego zachorowania (bez względu na rodzaj schorzenia) pacjenci przyjmowani są wyłącznie w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w budynku szpitala przy ul. 3 Maja 37. W tym samym budynku, piętro niżej, od 2 października znajduje się także Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna. – Tam na miejscu jest trzech lekarzy, którzy dyżurują codziennie w tygodniu, od poniedziałku do piątku od 18 do 8 dnia następnego, a w soboty, niedziele i święta całodobowo – informuje dyrektor gnieźnieńskiej lecznicy. – Prosimy wszystkich pacjentów, żeby kierowali się tam, zamiast tak jak dotychczas na ul. Wyszyńskiego. Przy ul. Wyszyńskiego ta usługa zostaje zamknięta – podkreśla K. Bestwina. Następną ważną rzeczą w kwestii zmian organizacyjnych gnieźnieńskiej lecznicy jest zmiana zasad przyjmowania pacjentów w budynku szpitalnym przy ul. św. Jana. – Tam do tej pory pacjenci też przychodzili „z ulicy”, o każdej porze dnia i nocy. Od 2 października lekarz, który stacjonował tam wieczorami, będzie przesunięty do zespołu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w budynku szpitalnym przy ul. 3 Maja. Natomiast przy ul. św. Jana będziemy przyjmować tylko pacjentów planowych, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 14, na oddziały: Chorób Wewnętrznych „A” i Kardiologii, Chorób Wewnętrznych „B” i Dziecięcy – informuje K. Bestwina.
– Pacjenci, którzy źle się czują, mają jakieś nagłe schorzenie, czy zwykłe zachorowanie, kierują się wszyscy w jedno miejsce: do obiektu szpitalnego przy ul. 3 Maja, gdzie dostaną usługę lekarską i pielęgniarską. Tam na miejscu będzie osoba, która będzie zajmowała się segregacją tych pacjentów, ona będzie decydowała, czy pacjent wymaga konsultacji i wizyty lekarza Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, czy Podstawowej Opieki Zdrowotnej – podsumowuje dyrektor szpitala. – Myślę, że to będzie znaczące ułatwienie, bo pacjenci nie będą już mieli wątpliwości, dokąd mają się udać. Będzie teraz to dosyć proste i jasne. Będzie to też bezpieczne z punktu widzenia pacjentów, ponieważ zdarzało się też tak, że przychodzili oni na ul. Wyszyńskiego, a okazywało się, że mieli dosyć poważny stan, czasem nawet zagrażający życiu i musieli być odsyłani bądź transportowani do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Nowe rozwiązanie na pewno posłuży bezpieczeństwu pacjentów – dodaje. Czy jednak wprowadzone od 2 października zmiany i „kumulacja” pacjentów w jednym miejscu nie spowodują wydłużenia czasu oczekiwania na przyjęcie? – Nie – stwierdza K. Bestwina – Lekarz, który był na ul. św. Jana, przechodzi też na ul. 3 Maja i wzmacnia zespół, a trzech lekarzy, którzy dyżurowali w Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowotnej na ul. Wyszyńskiego przechodzi też w komplecie na ul. 3 Maja. Przy ul. 3 Maja będzie zatem dwóch lekarzy na SOR i dodatkowo, piętro niżej, trzech lekarzy Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, którzy będą udzielali pomocy lekarskiej ambulatoryjnej. To na pewno ułatwi proces tego płynnego przekazywania pacjenta i głęboko wierzymy, że to skróci też czas oczekiwania na przyjęcie w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym – dodaje. KINGA STRZELEC