Shadow

Nagroda Siewcy dla rolników z powiatu gnieźnieńskiego

Zakończyła się kolejna edycja „Wielkopolskiego Rolnika Roku”. Celem trwającego od ponad 20 lat konkursu jest promocja rolnictwa. O tytuł i statuetkę „Siewcy” walczyło 45 gospodarzy z całego województwa. Wśród laureatów są rolnicy z powiatu gnieźnieńskiego.
W niedzielę, 5 czerwca, Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego wręczył statuetki „Siewców” zwycięzcom XXI edycji plebiscytu Wielkopolski Rolnik Roku organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. wśród laureatów, z powiatu gnieźnieńskiego są państwo Magdalena i Bartosz Przybylscy z Kędzierzyna oraz państwo Izabela i Zbigniew Stajkowscy z gminy Kłecko. W Starostwie Powiatowym w Gnieźnie 9 czerwca zorganizowano konferencje prasową z udziałem laureatów. Wśród uczestników spotkania byli także: starosta gnieźnieński Piotr Gruszczyński, etatowy członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego Mariusz Mądrowski, Janusz Winiarski, zastępca dyrektora Wydziału Środowiska, Leśnictwa i Rolnictwa Starostwa Powiatowegooraz wójt Gminy Niechanowo Szymon Robaszkiewicz.
Jak informuje Urząd Marszałkowski, w konkursie wzięło udział w tym roku 45 gospodarstw rolnych, prowadzonych przez rolników od co najmniej siedmiu lat i będących producentami rolniczych surowców i żywności nieprzetworzonej oraz przetworzonej, warzyw, owoców i roślin ozdobnych, materiału hodowlanego i zarodowego, materiału siewnego i szkółkarskiego, wikliny, trzciny, roślin leczniczych i innych. Kapituła konkursu, pod przewodnictwem prof. dr hab. Grzegorza Skrzypczaka, reprezentującego Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, wyłoniła dziesięciu laureatów (z 20 nominowanych), którzy uzyskali wyjątkowo wysoki poziom produkcji rolniczej, stosowali nowoczesne technologie, odznaczali się dobrą organizacją pracy, wysoką estetyką gospodarstw, uzyskiwali wysokie efekty ekonomiczne, przejawiali troskę o środowisko naturalne. Oni otrzymali tytuły Wielkopolskiego Rolnika Roku, statuetkę Siewcy oraz nagrodę finansową w wysokości 15 tysięcy złotych. (okz)