W siedzibie Polskiego Teatru Tańca marszałek Marek Woźniak wręczył nagrody oraz stypendia ludziom kultury. Wyróżnienia te trafiły do zarówno artystów, jak i osób upowszechniających oraz chroniących kulturę w całej Wielkopolsce.
Doroczne nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury przyznawane są od 2003 roku. W gronie wyróżnionych w latach ubiegłych znaleźli się m.in. Krystyna Feldman, Małgorzata Musierowicz, Krzysztof „Grabaż” Grabowski czy Lech Raczak, a także Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie oraz Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus. Stypendia po raz pierwszy przyznano w 2005 roku. Stypendystami marszałka byli między innymi śpiewaczka Marta Wryk, pianista Jacek Kortus, reportażysta Filip Springer czy członkini zespołu Dagadana – Dagmara Gregorowicz. – Spotykamy się co roku po to, żeby uhonorować osoby zasłużone w kulturze i zauważyć oraz wspomóc tych, którzy mają na nią pomysł. Tych propozycji – od wydania płyty, książki po stworzenie dzieła artystycznego – było tak wiele, że w zasadzie każda aktywność kulturalna pojawiała się wśród naszych stypendystów. To dowód na to, że kultura w Wielkopolsce ma wielu pasjonatów, aktywnych uczestników, wielu utalentowanych ludzi. Co jest szczególnie ważne z perspektywy Samorządu Województwa, nie zawsze te osoby prowadzą swoje aktywności w stolicy Wielkopolski. To dla nich większe wyzwanie, ponieważ często brakuje im bezpośredniego kontaktu ze najbogatszym środowiskiem kultury. Dlatego chcemy je także zauważać – mówił Marek Woźniak.
Zarząd Województwa Wielkopolskiego na początku podjął decyzję o przyznaniu stypendiów na rok 2022 i nagród Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony dóbr kultury za rok 2021. W trakcie gali przyznano 8 nagród w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz 48 stypendiów. Nagrody i stypendia są ważną formę mecenatu Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz promocji najciekawszych działań kulturalnych w regionie. W tym roku przeznaczono 350 tys. złotych dla i 120 tys. złotych dla laureatów nagród za 2021 rok. – Mamy nadzieję, że wszyscy ci, którzy funkcjonują w wielkopolskiej kulturze, widzą naszą troskę, wyrażającą się nie tylko w utrzymaniu instytucji – od Teatru Wielkiego, przez Teatr Nowy w Poznaniu, teatr w Kaliszu po centra kultury i muzea. To nasz codzienny chleb, nasza powinność. Równolegle wspieramy też organizacje pozarządowe i wreszcie doceniamy oraz honorujemy osoby, które w kulturze mają osiągnięcia i zamierzenia – powiedział marszałek.
Na wniosek komisji, Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał 49 stypendiów. Wśród wyróżnionych jest m.in. Dawid Stube – fotograf, pedagog, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. W fotografii poszukuje przede wszystkim ludzkich historii. Zajmuje się fotografią teatralną. Na stałe współpracuje z Teatrem Fredry w Gnieźnie. Laureat min.: Grand Press Photo, i Wielkopolska Press Photo. Wyróżniony min. International Photography Awards. Jego projekt stypendialny jest zatytułowany „Rodzina zastępcza” i ma na celu udokumentowanie fotograficzne i przedstawienie szerszej publiczności zmagań z codziennością państwa Bąkowskich – rodziny zastępczej, w której w tej chwili wychowywanych jest 17 dzieci. Zarząd Województwa wyróżnij także Władysława Nielipińskiego – animatora kultury i fotografa. Do niedawna pracował w WBPiCAK w Poznaniu jako instruktor ds. fotografii. Po przejściu na emeryturę podjął się opracowania archiwum fotograficznego Janusza Chlasty – fotoreportera i dokumentalisty regionu gnieźnieńskiego z II poł. XX w. W ramach stypendium zdigitalizował negatywy i obecnie je opracowuje identyfikując czas, miejsce i rodzaj wydarzenia. Wyselekcjonowane kadry zostaną opublikowane w wydawnictwie albumowym, a pozostały materiał podzielony tematycznie będzie eksponowany na wystawach w 2023. Stypendystką marszałka została także Jolanta Sroczyńska-Pietz – trzemesznianka, historyczka, autorka powieści pt. „Cień zegara słonecznego”, „Światłoczuli”, uczestniczka programu rezydencjalnego Goście Radziwiłłów. W ramach projektu stypendialnego napisze powieść o księciu Michale Radziwille, ostatnim właścicielu Antonina.
Po wręczeniu nagród oraz stypendiów na deskach Polskiego Teatru Tańca, będącego instytucją kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego, odbył się spektakl „45”. (inf. prasowa)