Shadow

Najpopularniejsze imiona w Gnieźnie? To Antoni i Lena

{CAPTION}
Sprawdziliśmy jak przedstawiają się statystyki Urzędu Stanu Cywilnego za miniony rok. Ile było urodzeń, a ile zgonów? Ile zawartych zostało związków małżeńskich? I jakie imiona rodzice nadawali swoim pociechom najchętniej?
Urząd Stanu Cywilnego obsługuje mieszkańców Gniezna i gminy Gniezno. Okazuje się, że tutaj od kilku lat statystyki utrzymują się na tym samym poziomie – różnice pomiędzy poszczególnymi przypadkami wynoszą od kilku do kilkunastu osób. Jak informuje Mariusz Kabaciński, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Gnieźnie, w 2016 roku sporządzonych zostało 1 274 aktów urodzenia i 1 112 aktów zgonu. – Mówimy tutaj o sporządzonych aktach w Urzędzie Stanu Cywilnego w Gnieźnie, a oznacza to, że niekoniecznie muszą być to urodzenia w Polsce. W tym mamy również około 150 aktów sporządzonych za granicą, które zostały wpisane do polskich ksiąg Stanu Cywilnego. Mówimy tutaj też o urodzeniach, które odbyły się w Gnieźnie, czyli nie mówimy o mieszkańcach Gniezna, a o osobach które rodziły w Gnieźnie, w szpitalu – tłumaczy.
Jeżeli chodzi o małżeństwa, to w 2016 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Gnieźnie zawarto ich aż 432, z czego 6 par zdecydowało się na ślub cywilny poza murami USC (w plenerze, w lokalu, w domu). – Ciekawe jest to, że liczba ślubów sporządzonych w związkach wyznaniowych, a liczba ślubów zawartych w Urzędzie Stanu Cywilnego praktycznie się wyrównuje. Kiedyś mieliśmy taką sytuację, że tych związków wyznaniowych w stosunku do ślubów cywilnych było 1 do 4, a obecnie sytuacja jest praktycznie 1:2, dlatego że związków wyznaniowych mieliśmy 256, a aż 176 cywilnych. Świadczy to o tym, że osoby chcąc uniknąć jakichś skomplikowanych procedur, bardzo chętnie zawierają związki małżeńskie właśnie w urzędach stanu cywilnego – zauważa Mariusz Kabaciński.
A jakie imiona były w 2016 roku „na topie”? Mimo że w tej chwili nie ma mechanizmów, które by zabraniały nadawać jakiekolwiek imiona, gnieźnianie przy wyborze imion dla swoich dzieci wykazują się dużą rozwagą. Od kilku lat zauważalny jest chętny powrót do imion klasycznych. I tak, u chłopców w 2016 roku największym powodzeniem cieszyło się imię Antoni, na drugim miejscu znalazło się imię Jan, a na trzecim – Franciszek. Wśród dziewcząt nadal góruje imię Lena, a następnie: Zofia i Julia.
W 2016 roku w Gnieźnie żyło czworo mieszkańców w wieku 100 i więcej lat. Obecnie najstarszym gnieźnianinem jest Edmund Śmielecki, który ma ukończone 104 lata. (ks)