Shadow

Nareszcie, chociaż na razie do Jelonka

Po ponad czterech latach ruszyła 8 września w podróż retro licząca ponad 130 lat Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa. Okazuje się, że wiele osób czekało na tę atrakcję, gdyż już godzinę wcześniej spora grupa podróżnych zajęła miejsca w wagonikach. Potrzebny był też dodatkowy, czwarty kurs do stacji Jelonek (dawny kurort gnieźnian).
Nowym operatorem GKW jest Biuro Utrzymania i Eksploatacji Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej i jak poinformował Dariusz Michałowski z tego biura, nie było łatwo, by wąskotorówka wyjechała na żelazny szlak. Na razie kursować będzie weekendami przez cały wrzesień. – Przez cztery lata kolejka nie była używana i jej powrót okazał się bardzo trafiony, bo proszę spojrzeć na wagoniki, są szczelnie zapełnione podróżnymi – wskazał D. Michałowski. – Najtrudniej było z taborem i torowiskiem, gdyż trzeba było je doprowadzić do stanu używalności. Torowisko było w takim stanie, że nie otrzymało licencji na przejazdy taboru kolejowego. Udało się jednak przy niewielkich środkach finansowych uruchomić te przewozy i po czterech latach gnieźnieńska bana wyjeżdża na szlak. Zainteresowanie jest duże, a przejazdy tym razem bezpłatne. Na następne weekendy września przygotujemy po dwa kursy w soboty i niedziele – o godzinie 12 i 13. Odpłatność 5 złotych za bilet normalny, ulgowy to 3 złote – powiedział Wojciech Krawczyk, dyrektor Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.
Zdaniem starosty gnieźnieńskiego Piotra Gruszczyńskiego, który odprawił pierwszy skład ze stacji Gniezno, warto było uruchomić tę atrakcję, gdyż zainteresowanie jest bardzo duże: – Wybudowanie przystanku w Jelonku przez poprzedni Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego pozwoliło nam uruchomić do tej stacji gnieźnieńską wąskotorówkę. Jak przyznał Waldemar Markiewicz, pełniący obowiązki dyrektora powiatowego centrum kultury, program przygotowany na festyn na stacji Gniezno tego dnia był bardzo różnorodny, gdyż w uruchomienie GKW wpisane zostało w działania Centrum Kultury „Scena To Dziwna” w ramach realizowanego obecnie projektu „Stacja Kultura”. – Zaproponowaliśmy zwiedzanie historycznego salonu kolejowego w jednym z wagonów, malowanie piaskiem, warsztaty mydełkowe, tworzenia ekotoreb, słodki poczęstunek dla dzieci. Kolejną atrakcją była darmowa drezyna „Staś”. Wystąpił też zespół Dixie Team z Mogilna, a dodatkowo zaproponowano fotolustro i punkt gastronomiczny – powiedział W. Markiewicz.  Krzysztof Bamber, emerytowany maszynista stwierdził: – To zaszczyt poprowadzić ten pierwszy po czterech latach skład kolejki wąskotorowej do znanego z lat 20. minionego wieku kurortu Jelonek. Tam niegdyś jeżdżono bawić się i wypoczywać. JAROSŁAW WALERCZAK