W Starostwie Powiatowym w Gnieźnie rozmawiano z dziennikarzami na temat Narodowego Dnia Życia w powiecie gnieźnieńskim (po raz drugi w tym wymiarze samorządowym). Jak poinformowali organizatorzy, zaplanowana 24 marca konferencja w sali im. Wojciecha Trąmpczyńskiego w starostwie (początek godzina 11) odbędzie się pod hasłem ,,Obywatele+. Cnoty Obywatelskie w Rodzine”. Dzień później zarezerwowano czas na spotkanie rekreacyjno-warsztatowe w niechanowskim pałacu.
Dzień 24 marca został ustanowiony przez Sejm RP jako Narodowy Dzień Życia. Konferencja zaplanowana na ten dzień skierowana jest do rodziców, pedagogów, wychowawców, uczniów i stowarzyszeń. W pierwszej części referaty wygłoszą: profesor Andrzej Urbaniak z gnieźnieńskiej PWSZ i ksiądz profesor Stanisław Skobel. W części drugiej wręczona zostanie Złota Honorowa Odznaka Stowarzyszenia „Civitas Christiana” za zasługi dla życia i rodziny oraz rozstrzygnięty zostanie konkurs literacki dotyczący kształtowania cnót obywatelskich w rodzinie. Rodzina jest podstawową komórką naszego życia społecznego, w niej wychowuje się młodych obywateli. Jednak pojawia się pytania, w jaki sposób to robić, jakich cnót uczyć tych młodych ludzi. Podczas konferencji będziemy o tym rozmawiać – poinformowała Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński. – Zależało nam, byśmy jako referat byli współorganizatorami tego święta, gdyż obywatel tworzący rodzinę, to też katolik. Chodzi o to, abyśmy razem współdziałali w tym przedsięwzięciu i od dwóch lat pokazuję jako wzór dla innych samorządów, że to przedsięwzięcie jest wzorcowe. W tym roku program obchodów jest bardzo bogaty. Przesłaniem dla szkół, jest także to, by Narodowy Dzień Życia realizowany był w placówkach oświatowych – zauważył ksiądz doktor Franciszek Jabłoński, duszpasterz rodzin. – Profesor Andrzej Urbaniak będzie wskazywał na cnoty obywatelskie w rodzinie i będzie próbował ukazać w konkretny sposób, na co należy zwrócić uwagę i jak kształtować te cechy obywatelskie w rodzinie, aby mieć świadomych obywateli. Natomiast ksiądz profesor Stanisław Skobel spróbuje nakreślić, jak wygląda współczesna rodzina i z jakimi problemami się boryka, co jest jej wartością, a co stwarza trudności – podkreśliła Teresa Niewiadomska z Referatu Duszpasterstwa Rodzin.
Wiadomo również, że w drugiej części konferencji „gnieźnieńskiemu doktorowi Judymowi”, lekarzowi Marianowi Fludrowi wręczona zostanie Złota Honorowa Odznaka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” za zasługi dla życia i rodziny (w poprzednim roku takie wyróżnienie otrzymał ksiądz biskup Bogdan Wojtuś). – Doktor Fluder to lekarz z powołaniem, wspierający rodziny, marsze dla życia czy inicjatywy Pro-Life. Zależy nam na wyróżnieniu tej postaci. Następnie wyłonimy i nagrodzimy laureatów konkursu literackiego na esej: „Jak kształtować cnoty obywatelskie”. Dalej debata obywatelska prowadzona będzie przez młodzież – zapowiedziała Ewelina Goździewicz z „Civitas Christiana”.
Dzień później, 25 marca w przestrzeni pałacu Żółtowskich w Niechanowie zaplanowano przedsięwzięcie „Dwie godziny dla rodziny”. – Rekreacyjnie i warsztatowo, rodzice i dzieci. Dla dzieci zostaną przygotowane gry planszowe, malowanie twarzy, zawody strzeleckie, będzie można spróbować swoich sił w byciu… kucharzem. To ta część na wesoło dla dzieci. Dla rodziców mamy warsztaty z psycholog Bogną Białecką, z prawnikiem, mecenas Karoliną Zabłocką – Ciemny oraz logopedą Beatą Prusinowską – podsumowała Grażyna Kozanecka, przewodnicząca Stowarzyszenia Ziemia Gnieźnieńska.Spotkanie w Niechanowie zacznie się o godzinie 11 i potrwa do godziny 13.
JAROSŁAW WALERCZAK