Shadow

Nie mogli doczekać się reakcji instytucji, więc sami zaczęli porządkować drogę rowerową do Cielimowa

Usytuowany przy drodze krajowej nr 15 pieszo-rowerowy dukt wzdłuż lasu, łączy Gniezno z Cielimowem. Od lat jest on chętnie wykorzystywany przez mieszkańców miasta i wsi, jednak z biegiem czasu zaczął on „zanikać”.
Kiedyś szeroki nawet na 1,5 metra, dziś miejscami to wąska ścieżka pochłonięta przez naturę. Dukt biegnący swoim śladem między lasem, a drogą krajową tylko z potocznej nazwy mówi o rowerowej drodze. Przed laty jego część została ograniczona nawet betonowym krawężnikiem, jednak dziś ten ślad został zatarty. Od lat nikt nie poczuwa się do jego utrzymania, a „wykorzystuje” to natura zawłaszczając go. Bezczynnie nie chcieli przyglądać się temu stanowi rzeczy rowerzyści na co dzień z niego korzystający. Pierwszego maja postanowili własnymi siłami zacząć drogę oczyszczać, by przywrócić jej pierwotny wygląd. Na początek uporządkowano odcinek stumetrowy, ale plan mówi o dalszym „odkopaniu” ścieżki.
Od kilku lat o wybudowanie tutaj drogi rowerowej z prawdziwego zdarzenia apeluje Jacek Kowalski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego. Dziś już wiadomo, że taka droga powstanie i to w szerszym zakresie. W 2023 roku, po wielu latach oczekiwań, będzie realizowana modernizacja drogi krajowej nr 15 na odcinku: ulica Wolności w Gnieźnie-granica powiatu wrzesińskiego w Czeluścinie. Cały ten odcinek będzie posiadał także drogę rowerową. (ak)